Miután az emberi jogi bizottság a múlt héten nem találta alkalmasnak a házelnök egymondatos javaslatát, amelyben az állam és az egyház közötti "kölcsönösségre épülő" párbeszédet kívánta szabályozni, Szili Katalin és Tóbiás József MSZP képviselők önálló képviselői indítványként ismét beterjesztették a jövő nemzedékek országgyűlési biztosáról szóló törvényjavaslatot, amit öt évvel ezelőtt Sólyom László készített a Védegylet felkérésére. Az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottsága - 11 igen szavazattal, 1 nem szavazattal, 6 tartózkodással - általános vitára alkalmasnak találta a törvényjavaslatot.
Az ülést Bakonyi Tibor az Országgyűlés Ifjúsági és Sportbizottságának MSZP által delegált elnöke nyitotta meg, majd átadta a szót a házelnöknek. Szili Katalin a globális környezetvédelmi problémákkal, az európai uniós kihívásokkal indokolta a javaslat fontosságát.
Szili Katalin köszönetet mondott Tóbiás Józsefnek, aki képviselőként felkarolta a javaslatot, ám a törvényjavaslat kidolgozójának a neve - Sólyom Lászlóé - egyetlen egyszer sem hangzott el.
A házelnök után Lenkovics Barnabás ombudsman kapta meg a szót, aki jogi szempontból élesen bírálta a javaslatot. Szerinte a javaslat szövege idegen a nemzetközi jogfejlődés terminológiájától, illetve az új biztos hatásköre túl általánosan van megfogalmazva.
Véleménye szerint olyan "szuper ombudsmani" hivatal jönne létre, amely felette állna a többi ombudsmani hatásköröknek. Lenkovics legfőbb érve az volt, hogy felesleges egy újabb biztosi hivatal létrehozása, mivel szükségtelen tovább specializálni az ombudsmanok feladatait.
Az ombudsman után Balsai István (Fidesz) szólalt fel, aki lényegében egyetértett Lenkovics Barnabással. A képviselő ugyanakkor hiányolta a javaslat szövegből a fiatalság alkohol- és kábítószer-problémáira való utalást, valamint a nemzetfogyás megakadályozására, és a magzatvédelem hiányára vonatkozó mondatokat. A képviselő szerint az előterjesztés leegyszerűsíti a "fiatalság problémáját" a környezetvédelmi kérdésekre, illetve "kiterjeszti a védelmet arra a generációra, amely még meg sem született".
Az MSZP-s Újhelyi István támogatta az általános vitára bocsátást. Szerinte a képviselők ráérnek még a részletekről vitatkozni, most az a lényeg, hogy támogassák a javaslatot. Gémesi Ferenc (MDF) Lenkovics Barnabásra hivatkozva azt mondta: nem kell felesleges struktúrákat kidolgozni, amely nem a jelent korszerűsíti, hanem a bizonytalan jövő érdekében állítana fel egy új hivatalt.
Tóbiás József védelmébe vette a javaslatot. Mint mondta hasonló vita már lezajlott az emberi jogi bizottság ülésén, mégis egyhangú, négypárti megegyezéssel támogatták a javaslatot. Tóbiás szerint külön kell választani a politikai és jogi érvelést, mivel "nem szabad a politikai felelősséget elhárítani". Majd kiemelte: a jelen problémája már itt van, a civil társadalmat politikailag kell erősíteni, stb. A képviselő rámutatott arra, hogy a javaslat nem egyének jogait védi, hanem általános emberi értékeket védelmez emberi jogi szempontból. "Nem egy újabb érdekképviselet lenne, hanem a jövőre irányuló emberi jogi-környezetvédelmi funkció".
Tóbiás után Szili Katalin következett, aki szerint a probléma nem szakpolitikai kérdés, hanem sokkal több.
"Nem az elkövetkező generációk nevében, hanem az ő érdekükben beszélünk" - mondta. Majd arra kérte a képviselőket: saját lelkiismeretük alapján fejezzék be a házelnök asszony gondolatmenetét. "Ne intézményi fejjel gondolkodjanak, hanem egy politikuséval" - tette hozzá Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke.
