BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kisebb lesz az államháztartási többlet decemberben

A november havi államháztartási helyzet részletes ismertetőjén a fő számok tekintetében nem derült ki újdonság, ám a szaktárca már kisebb decemberi szufficit-tervről beszél.

2005. december 15. csütörtök, 18:57

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A november havi államháztartási helyzet részletes ismertetőjén a fő számok tekintetében nem derült ki újdonság: a 11. hónapban a várt 179,5 milliárdos hiány helyett 135,5 miliárdos deficit jött össze. Decemberre viszont 175,873 millárdos többlet várható, szemben a korábban prognosztizált 218 milliárdos szufficittel. Az éves hiányterv teljesüléséhez ez is elég.

Katona Tamás, a pénzügyi tárca közigazgatási államtitkára elmondta: az előzetes prognózisokhoz képest azért csökkent a decemberi társaságiadó-előirányzat, mert az adóhivataltól kapott információk alapján konzervatív becslést kívánnak adni a várható bevételre.

Visszatérve a novemberi számokhoz, a bevételeknél az uniós források - köztük a SAPARD-pénzek - beérkezések köszönhetően keletkezett több tízmilliárdos többlet, míg a kifizetéseknél az elkülönített alapoknál volt nagyobb túlteljesülés.

A legfrissebb adatok fényében a kormány kétmilliárd forinttal jobbra, azaz 1021 milliárdra várja az államháztartás önkormányzatok nélküli idei pénzforgalmi hiányát. Ennek megfelelően a 4,7 százalékos GDP-arányos deficit, illetve 6,1 százalékos eredményszemléletű, uniós standardok szerint számított hiánycél tartható. (A kettő közötti eltérésből 2,5 százalékpontot magyaráz az idei autópálya-kiadások teljes összege, de az adóbevételek egy része is az uniós standard szerinti hiánykategóriába tartozik. Plusz 0,2 százalékpont az önkormányzati rendszer hiánya, a nyugdíjreformra az Eurostat által engedélyezett korrekciós lehetőség viszont 1,3 százalékpont mínuszt jelent, íg lesz a 4,7-ből 6,1 százalék.)

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet