BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Prímások - Demján és Csányi Primissima díjai

Átadták a Prima Primissima Díjakat a fővárosi Nemzeti Színházban. Bár a zsűri személyi összetételéről, a jelöltek jelölésének szabályairól, a civil szervezetek által delegált zsűritagokról alig lehetett a közvéleménynek tudomása, a televíziós közvetítést szemlélve érdekes időutazás szemtanúi lehettünk. Kis magyar lovaskörkép Sándorokkal, postabankos hangulattal.

2005. december 9. péntek, 15:32

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jordán Tamás nagyon eltalált bohóc száma nyitotta az esztrádot a Nemzeti Színházban megtartott ünnepségen, József Attila versét szavalva: „Lehetnék én a könyvelő is, akinek vannak főnökei”, de „nem adatott meg mindenkinek a balgaság”. Az estélyen jelen volt Szili Katalin is. Az Országgyűlés elnöke legutóbb arról híresült el, hogy a kettős népszavazás egy éves évfordulóján egyperces néma gyászra állította fel a koalíció parlamenti képviselőit, követve Orbán Viktor felszólítását. A fontos társadalmi eseményen - a sok névtelen államtitkár mellett - pártvonalon képviseltette magát Hiller István, Kuncze Gábor és Dávid Ibolya. A Fidesz elnökét is köszöntötte a műsorvezető Dobó Katica, de a pártvezér késett, így őt nem láthattuk élőben. A meghívott vendégek között ott volt még Lomnici Zoltán, a Legfőbb Bíróság elnöke, Kovács Árpád a Számvevőszék elnöke (a legfőbb ügyészt nem láttuk). Bár a köztársaság elnökét is meghívták, ő szerencsére nem tudott elmenni, mert éppen Szlovákiában tett eleget a szlovák köztársasági elnök meghívásának (a kettős állampolgárságról szóló eredménytelen népszavazás egy éves évfordulóján).

A díj: egy ló

A Prima Primissima Díjat és alapítványt 2003 nyarán alapította Demján Sándor üzletember a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) elnökségének közreműködésével. Az alapítvány a Demján Sándor által felajánlott, több mint 1,65 milliárd forint vagyonnal gazdálkodik. A primissimák, vagyis a kategóriák győztesei 50 ezer eurót (12 millió hétszázötvenezer forint) kapnak, míg a többi jelölt (prima) tíz-tízezer euró (két és félmillió forint) díjazásban részesül. A közönségdíjas ugyancsak 50 ezer eurót kap minden évben, ezt az összeget Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója magánvagyonából ajánlotta fel. A fődíj - a pénzjutalom mellett - egy lovas szobor volt. A Schrammel Imre Kossuth-díjas keramikus művész által megálmodott alkotás a világhíres és verhetetlen Kincsem lovat ábrázolja, mint a kitartás jelképét. A közönség sms-ben, e-mailben, és telefonon szavazhatott a közönségdíjasról. Mint Takács Ildikó, Demján kommunikációs igazgatója elmondta, tíz médiában jelent meg a hirdetés, amelynek eredményeképpen 40 ezer közönségszavazat érkezett. A nyertes 10 ezer feletti szavazattal Csókay András idegsebész lett. Akik helyesen szavaztak, azok közül kisorsoltak egy autót, amit egy esztergomi pedagógus asszony nyert meg. Bár a közönség-díjról állítólag az interneten is lehetett szavazni, mi a legalaposabb kutatás után sem leltünk fel olyan weboldalt, ahol leadhattuk volna a voksunkat. A Prima Primisssima létező, de nem működő weboldal, az MTV honlapján pedig nem ált rendelkezésre információ az internetes szavazásról.

Nemes célok, összefogás

Mivel a sajtóban semmilyen használható információ nem jelent meg a zsűri összetételéről, a jelölés menetéről, utánanéztünk, kik és hogyan jelölik a Prímákat. A hivatalos közlemény szerint a Prima Primissima díj nyerteseire „jelöltet állíthatott a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének Elnöksége (VOSZE), a megyei elnökök és szekcióelnökök, a Társadalmi Tanácsadó Testület tagjai, a Kuratórium, továbbá az érdekvédelmi- és érdekképviseleti és szakmai civil szervezetek” (forrás: hirado.hu). Mint Takács Ildikó, az alapítvány kommunikációs igazgatója kérdésünkre elmondta: a civilek részéről többek között az Írószövetség, a MUOSZ és a MUK, az MTA, a Színészkamara jelölhettek díjazottat, felkérés alapján. Évente 150-160 jelölés gyűlik össze. Ebből a halmazból választja ki a Társadalmi Tanácsadó Testület (TTT) minden év szeptember 30-ig a 30 fős short listet. A TTT tagjai: Chikán Attila, Glatz Ferenc, Jankovics Marcell, Scwajda Gyögy, Szabó István, Vincze Mátyás, Elek István, Pomogáts Béla, Szinetár Miklós, Bálint András, Jókai Anna, Szokolai Sándor zeneszerző, Kő Pál, festő, Hankiss Elemér, Finta József, építész. Mint látható, a tagok pártoktól és politikai álláspontoktól teljesen függetlenek, vagy ha nem, politikai nézetkülönbségeiket félreteszik a jelölés idejére.

Viták voltak, de már nincsenek

A 30 fős short listből a vállalkozók napján a kibővített VOSZ elnökség és a 8 tagú kuratórium dönt titkos szavazással a 10 fődíjasról. A kuratórium elnöke Csányi Sándor, OTP vezér. A VOSZ ügyvezető elnöke Demján Sándor, nagyvállalkozó. A kuratórium tagjai: Károlyi Miklós, a VOSZ főtitkára, Lovasi Tamás, Takács Ildikó (Demján kommunikációs igazgatója), Hanák András, Szőnye József, VOSZ társelnök, Czeglédi József ügyvéd, az MTV jelenlegi kuratóriumi elnöke, Zwack Péter. Az összesen 40 fős testület egy nagy teremben titkos, egyéni szavazással, kabinban adja le voksát a fődíjasra. Mint az egyik névtelenséget kérő kuratóriumi tag elmondta: viták szoktak lenni a fődíjasról, de mára összeszokott a társaság, így „elfogadják a döntéseket”.

Lovaspóló a Vérmezőn

A televízióban Csányi Sándor nyitotta a beszédek sorát. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója kiemelte: az elismerés megalapítása - ha kicsit is - hozzájárult ahhoz, hogy képessé váljunk összefogni nemes célokért, tenni fontos közösségi ügyekért, ideológiai különbségektől függetlenül. Mint mondta, az elismerés mára mozgalommá vált, területi díjakat alapítanak; az idén nyolc, jövőre tizenkilenc megyében jön létre a Prima Primissima Díj "kistestvére". A végén mondott egy Lenin idézetet is, de ezt nem értettük. Azért ez a terjeszkedés érdekes. Csányi és Demján szavára összegyűlnek a helyi vállalkozók a vármegyékben, és bőszen jelölnek. Ahogy az egyik megszólaló fogalmazta: „Megyei szinten is terjed a bacilus”. A helyi vállalkozók megyénként három személyt díjaznak, egy-egy millió forinttal. A pénzt is ők dobják össze, de van olyan vállalkozó, aki kéthetes gépkocsi használatot ajánlott fel. A díjazottak általában a helyi közösség elismert tagjai: tanárok, ápolónők, művészek. Az ingyenes kétheti gépkocsi használat bizonyára jól jön egy ápolónőnek.

Az idei díjazottak

Díjat kapott Sváby Lajos – a TV2-ős Sváby András édesapja - magyar képzőművészet kategóriában, továbbá Lázár Ervin (magyar irodalom), Seregi László táncművész, koreográfus (magyar színház- és filmművészet). Kornai János közgazdász (magyar tudomány), Kozma Imre lelkész (magyar oktatás és köznevelés), Csete György építész (magyar építészet). A magyar írott sajtóból Tamás Ervin újságíró, az elektronikus sajtó területéről Friderikusz Sándor szerkesztő lett a kategória győztese. A népművészet és közművelődés témájában a Szentendrei Skanzen, a zeneművészet területéről Ránki Dezső zongoraművész nyerte el az elismerést. A közönségdíjat Csókay András idegsebész vehette át. Gratulálunk a nyerteseknek.

Ember Zoltán
Ember Zoltán

Ez is érdekelhet