BUX 139833.90 0,15 %
OTP 45870 -0,22 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van, aki a kamatemelésre szavazott

Emelés és tartás, ez volt napirenden a Monetáris Tanács mai ülésén, végül előbbi kapott többséget - mondta Járai Zsigmond mai sajtótájékoztatóján.

2005. október 24. hétfő, 16:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Emelés és tartás - e két lehetőség közül választhattak a Monetáris Tanács tagjai, akik végül nem egységesen utóbbi mellett döntöttek. Az indoklás szerint egyelőre nem olyan kedvezőtlen a nemzetközi befektetői környezet, ami egy kamatemelést indokolt volna. Az utóbbi lépést preferálók szerint ugyanakkor egy emeléssel lehet tudtára adni a piacnak, hogy a Monetáris Tanács figyeli a piacot, tisztában van az helyzettel, s ha kell, megteszi a szükséges lépéseket. Érdekesség, hogy a kiadott közlemény egyes mondatairól, köztük az euróbevezetésről szólóról is, külön szavaztak a testület tagjai.

Emellett egy ügyrendi módosításról is döntöttek a jegybankárok: a mai ülésre is vonatkozó változtatás alapján a jövőben név szerint teszik közzé, hogy ki mire szavazott. Ezt a javaslatot csekély többséggel fogadta el a testület.

A sajtótájékoztatón elhangzott továbbá, hogy az inflációs miatt egyelőre nem kell aggódni, nincs veszélyben sem az idei, sem a jövő évi cél. A jegybank november közepén teszi közzé a konvergenciafolyamatról szóló jelentését, amelynek megállapításai gyakorlatilag megegyeznek az Európai Bizottság múlt héten kiadott jelentésében foglaltakkal, vagyis nem valószínű, hogy Magyarország tejesíteni tudja a maastrichti kritériumokat 2008-ban, tehát kétséges az euró 2010-es bevezetése. A jegybank ezenkívül közzétesz egy másik kiadványt is, amelyben a túlzott deficit eljárás lépéseit, illetve eseteges szankcióit ismertetik. A jegybank egyébként a mai ülésen közölte a Monetáris Tanács tagjaival, hogy az MNB szakértői az utóbbi időben többször is felhívták a figyelmet több problémára, így például a ppp-projektek elszámolására, valamint az államháztartás magas hiányára.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet