BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Büdzsé 2006: optimista becslés a pénzügyminisztertől

A jövő évi költségvetést 2 százalékos infláció és 4 százalékos GDP-növekedés mellett tervezi a kormány - derült ki Veres János és Kóka János mai pénzügyminisztériumi sajtótájékoztatóján.

2005. augusztus 30. kedd, 13:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Pénzügyminisztérium (PM) becslése a jövő évi inflációt 2-3 százalékosra, vagyis a sáv legalsó értéke szerint vették alapul, ami némi mozgásteret hagyhat a 2006-os költségvetés teljesítéséhez. Az idei bruttó hazai össztermék növekedését 3,5-4 százalék közé várja a PM, amelynek becslése szerint a második negyedévi 4,1 százalékos tényadat után a harmadik és negyedik negyedévben is 4 százalékhoz közeli növekedés várható.

Veres János közölte: a magyar növekedési mutató egyre inkább elszakad a Magyarország legfőbb exportpiacának számít- Európai Uniós GDP adattól. A korábbi évekre jellemző 2 százalékos különbség 2,5-3 százalékpontra emelkedett az elmúlt időszakban a magyar mutató javára.

Kérdésünkre, hogy miként tartható ilyen növekedési ütem, miközben a külső konjunkturális tényezők közül a magyar gazdaság számára meghatározó európai piac nem követi a magyar ütemet, Kóka János azt felelte: többek között az észak-amerikai, illetve az ázsiai kereskedelmi kapcsolatok intenzív bővülése ellensúlyozhatja az uniós piacok lelassult gazdasági növekedését.

Veres János szerint az idei költségvetési hiányterv tartható, de mint megtudtuk, ennek érdekében azt tervezik, hogy a Budapest Airport Rt. privatizációjából várható bevétel (mintegy 400 milliárd forint) egy részét a költségvetési hiány közvetlen csökkentésére fogják fordítani. Ez az uniós metodika szerinti hiányt nem befolyásolja, viszont a pénzforgalmit igen - tette hozzá a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet