A kormányfő és a pénzügyminiszter is hangot adott az elmúlt napokban annak, hogy túl erősnek tartják a hazai deviza árfolyamát. A forint erősödését, illetve erős szinten maradását elemzők szerint csaknem kizárólag a magas kamatszint okozza. A kamara számításai szerint a vállalatok jövedelempozíciói az idén 110 milliárd forinttal romlottak, s ebben jelentős szerepet játszik az erős forint és a magas kamatszint. Az exportőrök jelentős részét nagyon nehéz helyzetbe hozza a tartósan erős forint – mondta a NAPI Gazdaságnak Botos Balázs, a Magyar Külgazdasági Szövetség elnöke. Az amúgy is alacsony likviditással és tőkeerővel, 5–7 százalékos profitrátával működő társaságoknak, vállalkozásoknak nehezen járható út a fedezeti ügyletekkel való védekezés, veszteségeiket nem tudják továbbhárítani. Botos szerint 2004 elejétől 15-20 százalékkal is nőhet ezeknek a cégeknek a vesztesége. Tóth Illés, a Budapest Economics szakértője szerint 1-2 százalékkal gyengébb forint lényegesen kedvezőbb lenne a hazai gazdaságnak. A sokáig erős forint további létszámcsökkentésekhez vezethet vállalati szinten – nyilatkozta Széles Gábor, az MTESZ elnöke. A Videoton-vállalatcsoportnál a forint erősödése mintegy 10 százalékos forgalom- és 40 százalékos nyereségcsökkenést okoz. Széles szerint továbbra is gond, hogy erről a kormányzat nem folytat párbeszédet a különböző szervezetekkel. A 250 forint alatti euróárfolyam jelentősen lelassítja a magyar exportot, pedig a jelenlegi gabonatermés mellett folyamatos kivitelre lenne szükség – mondta el a NAPI Gazdaság kérdésére Kócza Zsolt, az Agrograin Rt. kereskedelmi igazgatója. Az „egészséges” helyzet véleménye szerint 255–260 közötti euró/forint árfolyamnál lenne.
