BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A reggeli italok mennek, a tejfelesleg marad

Szakértők szerint nem oldja meg a túltermeléssel küszködő tejipar gondjait a reggeli italok eltüntetése, inkább az importot kellene korlátozni, de azt nemigen lehet – írja a Világgazdaság.

2004. március 2. kedd, 09:03

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Legfeljebb 60-70 millió liter tűnhet el a 300-400 millió literes tejfeleslegből, ha a (magyar) tejet csak részben tartalmazó egyéb termékek is eltűnnek a polcokról. (Emlékeztetőül: eddig csak négy lánccal írt erre vonatkozó megállapodást az FVM, további intézkedésként pedig a 15 százalékosból a 25-ös áfakulcs alá sorolták a reggeli italokat, miközben a növényi zsírral készülő tejföl- és tejszínhabpótlókról nem is esett szó.)
Ágazati szakemberek szerint az FVM a 200 millió liternyire becsült import koordinálásával sokkal többet tehetne a tejtermelők belföldi piacának megvédéséért, ehhez azonban egyrészt rendkívül korlátozottak a lehetőségei, másrészt a korlátozás kétélű fegyver lehet, mert a válaszlépések miatt veszélybe kerülhet a tejexport. A feleslegek kezeléséről szóló támogatási rendelet a hét végére készülhet el. Egyelőre nem változtak a tejfelvásárlási árak a múlt heti agrármegállapodás óta. Múlt héten az agrártárca a literenkénti 68 forintos irányár meghirdetését vállalta, szemben a jelenlegi 62-68 forintos piaci árakkal.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet