BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az MNB már nem akar kompromisszumot kötni a kormánnyal

Rossz kompromisszumnak minősítette az MNB alelnöke a forintsáv közepének tavalyi eltolását. Auth Henrik az MTV-nek adott nyilatkozatot.

2004. február 26. csütörtök, 11:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magas kamatszint leszorítja az inflációs várakozásokat - derült ki Auth Henrik, a Magyar Nemzeti Bank alelnökének szavaiból, amelyekről a Reuters tudósított.

A magas kamat lassítja továbbá a kereslet növekedését, és a lakossági megtakarítások növekedésével és a fogyasztás csökkenésével hozzájárul a fizetési mérleg egészséges finanszírozási struktúrájának kialakításához - vélekedett Auth. A szakember szerint az adóemelések akár nyolc százalék körüli értékre is emelhetik az inflációt az év első hónapjaiban a decemberi 5,7 százalékról, hozzátette azonban, hogy reményeik szerint az egyszeri emelések nem éreztetik hatásukat a hosszú távú várakozásokban, így az infláció ez év decemberére 6,9 százalékra, 2005 végére pedig 4,3 százalékra csökkenhet.

Az MNB tanult tavaly júniusi hibájából, amit a kormányzattal kötött rossz kompromisszum okozott, mikor is a forintárfolyam sávjának közepét eltolták, s az a hazai fizetőeszköz eséséhez vezetett. Auth szerint így a jövőben nem kívánnak kompromisszumot kötni a kormányzattal, s hozzátette: a jegybank fő feladata az árstabilitás megőrzsése, s az MNB csak olyan gazdaságpolitikát támogathat, amely nem fenyegeti az árstabilitást.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet