A kormány megszorítási intézkedései kapcsán 16,7 milliárd forintot kell megtakarítania a szociális és az egészségügyi ágazatnak. Ez lebontva a szakminisztériumnak 6,7 milliárdos, míg az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak 9 milliárdos elvonást jelent.
Az intézkedésekkel kapcsolatban Kökény elmondta, a tárca több programot a jövő év elejére csúsztat, ilyen például a védőnői finanszírozás reformja. Továbbá késlelteik az új kapacitások befogadását. Ezzek együtt Kökény kitért arra, hogy itt az ideje az úgynevezett kórház-vízfejű intézményi rendszer átstruktúrálása. Így első lépésben a fővárosi 55 kórház kerülhet górcső alá. A tárca a felesleges práhuzamosságok megszüntetését tervezi, így esetleg több kórháznak is profilt kell változtatnia: ezek elsősorban ápolási és rehabilitációs intézményekké alakulhatnak át. Az sem kizárt ugyanakkor, hogy egyes intézmények végleg megszűnnek. A miniszter ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a megszorítások közvetlenül nem érintik a betegellátást.
