BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mennyivel is nőtt a gázár?

A Fidesz gazdasági kabinetje szerint az inflációt jóval meghaladó az év eleji gázár-emelkedés, ám az MSZP gazdasági kabinetje cáfolja ezt az állítást.

2004. február 23. hétfő, 09:54

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A legnagyobb ellenzéki párt szerint ugyanis a legkevesebbet fogyasztók is 9,5 százalékkal fizetnek többet, mint tavaly és az 1 500 köbméter gázt használók idén 14,3 százalékkal, a 3 ezer köbméter felett fogyasztók pedig 28,5 százalékkal fizetnek többet - írta az mti.hu.
A Fidesz szerint mindemellett ráadásul nem csak akkor kerülnek a magasabb fizetési kategóriába, ha az adott évben gázfelhasználásuk már meghaladta az 1 500 köbmétert, hanem akkor is, ha egy adott hónapban átlépnek egy előre meghatározott fogyasztási határt. Mindezt az ellenzék szerint azért lépte meg a kormány, hogy növelje a Mol gázüzletágának értékét.

Az MSZP-sek szerint januárban a havonta 1 500 köbméternél kevesebbet fogyasztók számára a gáz ára 2,5 százalékkal emelkedett, így bruttó 44,8 forintért juthatnak hozzá a földgáz köbméteréhez, 3 000 köbméter fogyasztásig 47,92 forintot kell köbméterenként fizetni, amely az idén januári drágítással 9,6 százalékos átlagdíj-emelést jelentett. A harmadik kategóriába a havonként 3 000 köbméternél több gázt fogyasztók tartoznak, akiknek 56,19 forintot kell fizetniük a tüzelőanyag köbméteréért. Az ő esetükben a gázár-emelkedése átlagosan 28,5 százalékos. E három fogyasztási kategória súlyozott átlagár-emelkedése teszi ki a 6,8 százalékot.
A gazdasági bizottság számításai szerint a lakossági gázfelhasználók 71 százaléka az első kategóriába, 23 százaléka a 2-es kategóriába, míg a fennmaradó, csupán 6 százaléka tartozik a hármas kategóriába. Az MSZP cáfolta azt a fideszes állítást is, hogy a lakossági fogyasztók már 1 hónapon belül is átléphetnek egy magasabb gázfogyasztási kategóriába, ugyanis szerintük a gázfogyasztási kategória egy fűtési idényre, azaz október 15-től április 15-ig érvényes.

Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet