BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ami Európa Tervből megvalósult: hoztam is meg nem is

Kisebb-nagyobb hiányosságokkal ugyan, de sikerül a tartania kormánynak az egy éve meghirdetett Európa Tervet. Ettől függetlenül az ellenzék továbbra is azt állítja, hogy a beígért programok csak lufik, amelyek ki is durrantak.

2004. február 23. hétfő, 08:21

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy éve hirdette meg Medgyessy Péter az Európa Tervet (ET), így sok csodálkozni való nincs azon, hogy hétfői évértékelő beszédében ennek megvalósítását bizonygatta a kormányfő. Az ígéretek megvalósítása részben megtörtént vagy legalább folyamatban van. Az is igaz, hogy a most nyilvánosságra hozott "a megvalósult Európa Terv" című dokumentum számos csak a kormányzati ciklus végére realizálódó program végére tett pontot.

Az ET főbb pontjai közé tartozott a közművelődésért, a nemzeti és kulturális értékek megőrzésért indított kezdeményezések. Ennek keretében évente 1,5 milliárd forintos többlet támogatást kap a magyar film. Ide tartozik, hogy május 1-től ingyenesen látogathatóak az állami múzeumok. Ám úgy tűnik, hogy első lépésben a 140 intézmény helyett, csak 23 lesz ingyenes. Emelkedett a kiváló- és érdemes művészek valamint a Kossuth díjasok juttatása. Bár egy nemrég napvilágot látott hír szerint, jelentősen csökkentik a köztársasági elnök büdzséjét, így idén jóval kevesebben kaphatnak majd állami kitűntetéseket. Elkezdődtek – és az egészségügyi tárca szerint folytatódnak is – a mentőállomások felújítása, a műszercsere program illetve a kórház konszolidációs kezdeményezés is.

Ám az is igaz, hogy idén kevesebb pénz jut a gyógyszerkasszába, és kórházak többségét üzemeltető önkormányzatok is továbbra is alulfinanszírozottak. Ráadásul a kórháztörvény hatálytalanításával, a kormány privatizációs törekvései is meghiúsulhatnak. Az infrastruktúra fejlesztéséért a kormány az autópálya programot és 4-es metró építését ígérte be. A metró építés kezdetét 2003-ra ígérték, ám konkrét munkák, csak jövő év elején indulnak, igaz, hogy a pályáztatások már folyamatban vannak. Míg ma már csak 2006 végéig, – a korábbi 600 kilométer helyett – csak 431 kilométer autópálya megépítéséről van szó.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet