BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Forintgyengülés: 3,5 százalék 11 hónap alatt (bővebb)

A kivitel volumene 7, míg a behozatalé 10 százalékkal nőtt a tavalyi év első 11 hónapjában az előző év azonos időszakához képest - jelentette a KSH.

2004. január 27. kedd, 09:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A legfontosabb kereskedelmi partnernek számító Európai Unióba közel 5 százalékkal bővült az export. A forint 2003 január és november között 3,5 százalékkal gyengült a forgalom döntő többségének elszámolási egységével, az euróval szemben, az amerikai dollárral szemben ugyanakkor 14 százalékkal erősödött a magyar fizetőeszköz.

Jelentős bővülést mutat az EU-ba irányuló gépexport, többek között a híradás-technikai termékeknek és irodagépeknek köszönhetően, 8 százalékos csökkenést mutat ugyanakkor a feldolgozott termékek exportja, és már nem csak a videojáték-export megszűnése miatt: a visszaesésből kivették a részüket a ruházati cikkek is. Bár az unióba irányuló teljes élelmiszer-export valamelyest bővült, a gabonakivitel - a gyenge hazai termés miatt - 50 százalékkal esett vissza. Tovább bővült, a vizsgált időszakban 20 százalékkal a kelet-közép európai országokkal folytatott külkereskedelem.

Az Európai Unióból importált áruk forgalma a teljes forgalomnál mérsékeltebben, 6 százalékkal emelkedett. A legnagyobb mértékben az élelmiszer behozatal nőtt, a 12 százalékos volumenbővülés mellett a zöldség-gyümölcs, a kávé, és a tea importja is felfutott.
A kivitel forintban mért árszínvonala 2003 első tizenegy hónapjában a bázishoz képest 1 százalékkal csökkent, és hasonló folyamat játszódott le a behozatalnál is.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet