BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Büdzsé 2004: hol spórolna a nép?

A polgárok a politikusok fizetésének csökkentésével, illetve az egyházak, a köztévé és -rádió támogatásának megszüntetésével, ingyenszoftverek beszerzésével, a gazdagok erőteljesebb adóztatásával szednék össze a hiányzó költségvetési forintokat.

2004. január 16. péntek, 11:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Csütörtök délután megkezdte működését a pénzügyi tárca honlapjának fórumán indított ötletbörze. A pénzügyesek arra a kérdésre keresik a választ, hogyan lehetne megtakarítást elérni a költségvetésben.

Bár előzetesen arra lehetett számítani, hogy a kormány tevékenységének minősítésére, vagy a más fórumokon megszokott komolytalankodásra használják majd az állampolgárok az új lehetőséget, ennek ellenére a többség valóban megfontolható javaslatokkal állt elő.

A sláger egyelőre a parlamenti képviselők és kormánytagok fizetésének és juttatásainak csökkentése. Szintén többen javasolják a kormányzati szférában a nyílt forráskódú, kisebb hardver-igényű és olcsóbban karbantartható szoftverek elterjesztését. Jó néhány hozzászólásban kérik az egyházak, a köztévé és rádió támogatásának megszüntetését, a 4-es metró finanszírozásának felfüggesztését vagy a kormányzati kommunikáció áramvonalasítását. Népszerű javaslatnak számít a leggazdagabbak jövedelemadójának emelése, az állami létszámleépítés, különös tekintettel a nyugdíjkorhatáron túl is dolgozó köztisztviselőkre. Előkerültek emellett természetesen olyan jól bevált toposzok, mint a focisták fizetése és a Baumgartner Zsoltnak juttatandó (feltételes) állami támogatás, vagy az augusztus 20-i tűzijáték.

Az alábbiakban a NAPI Online válogatását olvashatják az érdekesebbnek talált hozzászólásokból (szó szerinti közlés):

"Nekem olyan ötletem van, hogyha már elfogytak a Kormány és a Minisztérium

ötletei, talán le kellene mondani és átadni a helyüket hozzáértő SZAKEMBEREKNEK

!!! Remélem ötletem meghallgatásra talál! Tisztelettel: Lampert József."

 

"A sulinet project vezetőjét kirúgni! A hasztalan képviselőket kirúgni! A KENYÉR MINŐSÉGÉN JAVÍTANI! (...) - ATEAM."

 

"Kiadáscsökkentési javaslatok:

1. a Honvédelmi Minisztérium több mint 300 mrd-os költségvetéséből fájdalolom

nélkül levágható legalább 20 százalék. (60 mrd)

2. Teljes közbeszerzési stop, kivéve autópályaépítések és más központ célok.

3. Sulinet-termékek korlátozása, pld digitális fényképezőgépek, amelyeknek

semmi köze a számítástechnikához.

4. az MTV két és a Duna egy közszolgálati csatornájából a jövöben csak egyet

finanszírozni. Igaz ehhez médiatörvényt is módosítani kéne.

5. Évi bruttó 2,4 millió forint feletti bruttó fizetéseknél megszüntetni a

családi pótlékot.

6. Évi kb 4 millió forint jövedelem felett 2 százalékpontos szja-emelés.

7. A népszerűtlenül hangzó fűnyíró-elv alapján minden központi állami kiadás

lefaragható 3-5 százalékkal. A tárcák,főhatóságok stb. gazdálkodják ki, vagy

csökkentsenek létszámot.

8. Konkrét lépéseket tenni az önkormányzati rendszer átalakítására, hogy ne

kelljen kb 3500 kiskirályságot, ugyanennyi jegyzőt, polgármestert, stb.

finanszírozni."

 

"1., Minisztériumi szinten minden minisztériumnál a vezetői jutalmakat le

kellene tiltani!

2., Családtámogatási rendszerben,

az egy főre jutó nettó 60.000 fölött jövedelem felett a családtámogatások

összegét csökkentsék 50 %-al

nettó 100.000 Ft felett az öszeget csökkentsék 90%-al

3., Gazdasági bűncselekmények elkövetőinél teljes vagyonelkobzást kell

végrehajtani. (...)

10. Az M5-ös autópálya felvásárlását állítsák le!

11. A közbeszerzési pályázatokon (BM Ruházati ellátás a példa) nem a külföldi

megrendelő méregdrága ajánlaltát kell elfogadni, hanem esetleg a magyar pályázó

esetleg 50%-al alacsonyabb ajánlatát.

12., Az adózási területen a tartozásokat haladéktalanul hajtsák be! (nincs

pardon, a tartozás az tartozás ami a hiányt növeli. SPAMBUSTER"

Sebők Miklós
Sebők Miklós
NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet