Az elmúlt évben az EU-ban átlagosan 50 százalékkal esett vissza az illegális bevándorlók száma, s Magyarországon is csökkenést tapasztaltak, ugyanakkor itt közel 70 százalékkal nőtt a letelepedési engedélyt kérelmezők száma, és mintegy másfélszeresével emelkedett a tartózkodási engedélyt kérőké - hangzott el a Belügyminisztérium bevándorlási és állampolgársági hivatalának tájékoztatóján.
Május 1-jétől Magyarországon életbe lép az úgynevezett dublini egyezmény. Ennek lényege, hogy meghatározzák, mely országnak kell lefolytatnia a menedékjogi kérelmezést, vagyis jelentősen megnőhet a menedékjogot kérők száma. (Eddig a Magyarországra érkezett menekülteket - a megfelelő feltételek fennállása esetén - az általa megjelölt uniós célországba szállították, az EU-csatlakozás után erre nem lesz lehetőség, itthon kell megoldani a menedékkérők ügyét.)
A felkészülés jegyében tavaly 750 millió forintot költöttek a menekülttáborok és a határőrségi befogadóállomások fejlesztésére, idén várhatóan további egymilliárdot fordítanak erre, jelentős részben uniós támogatásból.
