BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Járai Zsigmond a kamatemelésről

Járai Zsigmond jegybankelnök szerint az elmúlt napok forintgyengülése mögött nem csak spekulánsok álltak, annak strukturális okai is voltak.

2003. november 28. péntek, 11:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pénteki 300 bázispontos, 12,5 százalékos irányadó szintet eredményező kamatemeléskor a jegybank az inflációs célokat tartotta szem előtt. Az elnök szerint jövőre már javul a magyar gazdaság helyzete, s a magas kamatok segítenek az infláció lassításában, mely 2005 végére 4 százalékra lassulhat. A gazdaság helyzetének javulása pedig segíthet visszaszerezni a külföldi befektetők bizalmát, ami után majd csökkenhet a jelenleg magas - igaz nem példátlanul magas - kamatszint. A jegybank szerint az idén az önkormányzatokkal együtt 6 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiány várható, ami jövőre egy százalékponttal mérséklődhet.
Az euró 2008-as bevezetése szigorú fiskális politikával továbbra is tartható cél - mondta az elnök.

A külföldi befektetők elbizonytalanodtak, aminek a jegybank szerint az államháztartás magas hiánya, és a gyors lakossági hitelexpanzió miatt emelkedő folyó fizetési mérleghiány az oka. A Monetáris Tanács véleménye szerint a folyó fizetési mérleg hiány csökkentésére az árfolyam leértékelődése nem jelent megoldást.

Mezősi Tamás
Mezősi Tamás

Ez is érdekelhet