A pénteki 300 bázispontos, 12,5 százalékos irányadó szintet eredményező kamatemeléskor a jegybank az inflációs célokat tartotta szem előtt. Az elnök szerint jövőre már javul a magyar gazdaság helyzete, s a magas kamatok segítenek az infláció lassításában, mely 2005 végére 4 százalékra lassulhat. A gazdaság helyzetének javulása pedig segíthet visszaszerezni a külföldi befektetők bizalmát, ami után majd csökkenhet a jelenleg magas - igaz nem példátlanul magas - kamatszint. A jegybank szerint az idén az önkormányzatokkal együtt 6 százalék körüli GDP-arányos államháztartási hiány várható, ami jövőre egy százalékponttal mérséklődhet.
Az euró 2008-as bevezetése szigorú fiskális politikával továbbra is tartható cél - mondta az elnök.
A külföldi befektetők elbizonytalanodtak, aminek a jegybank szerint az államháztartás magas hiánya, és a gyors lakossági hitelexpanzió miatt emelkedő folyó fizetési mérleghiány az oka. A Monetáris Tanács véleménye szerint a folyó fizetési mérleg hiány csökkentésére az árfolyam leértékelődése nem jelent megoldást.
