A röjtökmuzsaji vezérigazgató-találkozó második napján Palánkai Tibor, az EUKK elnöke Magyarország és az unió kapcsolatáról tartott elemzésében kifejtette, hogy a csatlakozást követően az ország gazdaságát át kell struktúrálni, ugyanis jelenlegi formájában képtelen lesz kapcsolódni a monetáris unióhoz. Bár Palánkai szerint az EU-hoz való felzárkózás bizonyos hátrányokkal jár, a gyors csatlakozás lehetőség miatt mindennek több lesz az előnye.
Hozzáfűzte: a magyar gazdaság a jelenleg uniós tagországok hatvan százalékánál jobban teljesített a hatvanas-hetvenes években. A leszakadás az elmúlt harminc évben volt tapasztalható, amelynek következményeképp 1997-re az egy főre jutó magyar átlagkereset az uniós átlag 48 százalékára csökkent. Bár az utóbbi öt évben ezt az arányt sikerült 52 százalékra tornászni, a jelenlegi ütem mellett felzárkózásunk 20-25 évet is igénybe vehet. Ezért új növekedési pályára kell állítani a magyar gazdaságot, például további piaci nyitásokkal.
Matolcsy János, a KPMG senior managere a honi vállalatok versenyképességének fejlesztéséről vetett fel kérdéseket előadásában, ám konkrét megoldásokkal a dolog összetettsége miatt nem tudott foglalkozni. Taglalta a magyar cégek előnyeit, ám a négy legfogntosabb pozitívum mellé nyolc negatívumot sorakoztatott SWOT analízisében.
Keresztesi János, a Sun Microsystems vezérigazgatója szerint a hazai cégek képességeinek fejlesztésével, az új gazdaság számára tanított, nevelt vezetőkkel lehet a vállalatok versenyképességét fokozni.
