Az igazgatónő elmondta: a betegek szempontjából ez mindenképpen azt jelenti, hogy a javasolt támogatási rendszer a gyártókat sokkal önmegtartóztatóbb „ármagatartásra” ösztökéli és kényszeríti, így lehetőséget biztosít arra, hogy több gyógyszer kerüljön be a támogatási rendszerbe. Jelenti ez azt is, hogy az új gyógyszerek befogadása tulajdonképpen automatikussá válik és nem dagad ilyen szakaszos, évekig elhúzódó rendszerré.
A kérdésre, hogy az uniós csatlakozás után lesznek közhasználatban lévő gyógyszerek, amelyek lényegesen olcsóbbak lesznek, mint manapság, az igazgatónő úgy válaszolt: lesznek ármozgások az uniós csatlakozás kapcsán. Ettől függetlenül azonban már eddig is voltak, hiszen tavaly is már az áralku eredményeképpen több száz gyógyszernek az ára csökkent, illetve jónéhány gyógyszernek az ára növekedett, tehát az ármozgások például a szabadalmi védettségek lejárta és egyebek miatt is folyamatosan várhatók a piacon.
