BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már 14 cég lépett ki az árampiacra

Összesen 14 hazai nagyvállalat jelentette be március elejéig azt a szándékát, hogy a szabadpiacon vásárol majd áramot – írja a Magyar Hírlap.

2003. március 6. csütörtök, 09:49

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cégek közt van például a Dunaferr, a BorsodChem, a Michelin Hungária, az Alcoa-Köfém, a Nitrogénművek Vegyipari Rt., az Ózdi Acélművek Rt. és a Tiszamenti Vegyiművek Rt. Legkésőbb június elsejéig a 14 cég kiválik a fix, hatósági árral védett közüzemi rendszerből. Az említett társaságokhoz fűződik a teljes hazai áramfogyasztás 11-12 százaléka (3523 gigawattórányi áram). Ez a nagyságrend európai viszonylatban is jelentősnek mondható. A feldolgozóipar versenyképességét a szabad áramvásárlás 6–12 százalékkal javítja – a cégek saját adatai alapján –, ám a Magyar Energiahivatal szerint a költségmegtakarítás mértéke még ennél is nagyobb – mondta Kaderják Péter, a Magyar Energiahivatal elnöke. Hosszú idő után először mutatkozott jelentős erőmű-fejlesztési elképzelés, együttesen 200 megawattnyi kisebb áramtermelő épült tavaly, megújuló energiaforrás ebből 50 megawattnyi.
Hasonló a helyzet az áramszolgáltatóknál is: hálózati beruházásokat indítottak vagy indítanak el. A szabadpiacra lépők az általuk vásárolt áram felét külföldről szerzik be. Felszabadulnak tehát hazai erőművi kapacitások, ezekre (200-250 megawattra) várhatóan áprilisban hirdet majd aukciót az áram-nagykereskedő. A piacnyitás legfőbb problémája is ehhez a ponthoz kapcsolódik, mert bizonyosan növekedni fog a külföldi árambehozatal nagysága.

NAPI Online
NAPI Online

Ez is érdekelhet