Bankkártyák adatainak jogtalan megszerzésére, az információk alapján hamis bankkártyák készítésére, majd ezekkel nagy értékű vásárlások lebonyolítására szakosodott bűnszervezetet derített fel az Országos Rendőr-főkapitányság Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága, az ügy részleteiről az MTI tudósított.
A bankkártyák adatait részben Magyarországról, részben külföldről - elsősorban Szlovákiából és az Amerikai Egyesült Államokból - szerezték be.
A bankkártyák hamisításához szükséges mintegy 80 millió forint értékű technikai hátteret egy autóversenyzéssel foglalkozó férfi biztosította, aki már korábban is kapcsolatba került bankkártya-hamisítással, de akkor nem tudták bizonyítani bűnösségét. A férfi álcázott szerelő műhelyt tartott fenn, ahol a páncélszekrény mögé rejtett szobában folyt többek között a hamis bankkártyák színezése, dombornyomása, hologrammal ellátása.
Az elkészült kártyákkal nagy értékű ingóságokat, elsősorban digitális videokamerákat vásároltak jellemzően külföldön, majd a tárgyakat továbbértékesítették.
A Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság telefonlehallgatási adatokra támaszkodva február 10-én vette őrizetbe a hamisításban részes 12 embert, közülük hatot időközben szabadlábra helyeztek, hatot pedig - akik a csoport szoros vezérkarába tartoztak - előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság.
Az OTP Bank Rt. feljelentése nyomán egyelőre 70 kártyabirtokos, mintegy 80 millió forintos káráról tudnak a rendőrök, de a becsült kár 200-300 millió forint is lehet, ha a nyomozás során lefoglalt számítógépek memóriájához hozzáférve hozzájutnak a további, mintegy 2800 kártyaadathoz is. A sértettek mintegy 70 százaléka a rendőrség becslései szerint külföldi állampolgár.
