Rendkívül ügyes pénzügyi manőverek sejlenek az ammónium-nitrát műtrágyára február elsejétől kivetett, utóbb gyorsan visszavont, tonnánként 11 600 forint importvám ügyének hátterében.
Tavaly december és idén január hónapban összesen 4,7 milliárd forint értékű ammónium-nitrát műtrágya érkezett be az országba vámmentesen, miután tavaly novemberben felfüggesztették a korábbi vámpótlékot. Ehhez 3,5 milliárd forint hitelt mindenképpen kaptak azok a vállalkozók, akik a műtrágyát behozták. Az orosz eredetű műtrágya esetében azonban nem csak Oroszországból, hanem offshore-paradicsomokból, például Lichtensteinből, Ciprusról, Izlandról, illetve Romániából is - minderről a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) mai sajtótájékoztatóján volt szó, ahol gazdálkodóként elmondta véleményét Karsai József szocialista országgyűlési képviselő is.
Karsai szerint azt kell vizsgálni a műtrágya-ügyben, hogy ki kezdeményezte a műtrágya importvámjának novemberi eltörlését, illetve februári bevezetését, mert szerinte mindkét intézkedés hátterében ugyanaz az érdekeltség áll, amely remekül ki tudta használni a vámmentes időszakot. Az importvám bevezetéséről előzetesen sem kormánydöntés, sem tárcaközi egyeztetés nem történt. (A GKM arról tájékoztatta lapunkat, hogy érdeklődtek a tárcáktól a vámpótlék bevezetése előtt, s nem mindegyik minisztérium értett vele egyet.)
A NAPI Online kérdésére Karsai elmondta, hogy személytől és pártállástól függetlenül vizsgálatot kezdeményez az ügyben. (A gazdasági tárca belső vizsgálatai már folynak.)
A MOSZ egyébként azt szeretné, hogy az ammónium-nitrát műtrágya ára ismét 32-33 ezer forint legyen tonnánként, szemben a mostani, csaknem 7-8 ezerrel nagyobb árral, ami az utóbb visszavont importván hatására alakult ki.
