A múlt év végén az észak-magyarországi határátkelőhelyeken 200 tonna édesipari terméknek adtak szabad utat a megvesztegetéssel gyanúsított fináncok segítségével. A vámosok korrupciós botránya miatt a testület parancsnoka országos ellenőrző vizsgálatot rendelt el. Tavaly a vámőrségnél 36 vesztegetési ügyben 59 egyenruhás ellen indult büntetőeljárás.
A tranzitként Borsodban kezelt 200 tonna árut útközben megdézsmálták, s a szabolcsi kiléptetésnél már csak papíron lépett ki a 200 tonna édesség. A lap úgy tudja, hogy a "korrupciós költség” általában az érték 1-10 százaléka. A 28 pénzügyőr előzetes letartóztatásba helyezésével a szerteágazó korrupciós botrány nyomozati szakasza azonban még korántsem zárult le. Azt egyelőre még nem lehet tudni, lesznek-e további letartóztatások, illetve őrizetbe vételek. Az eset kapcsán országos ellenőrzést rendeltek el, hogy felderítsék: máshol is előfordulhatott-e hasonló bűncselekmény-sorozat. Ugyanakkor további korrupcióellenes intézkedéseket terveznek.
Az utóbbi három évben jelentősen megugrott a visszaélések száma: 2000-ben 44 ügy kapcsán 76 finánc ellen indult büntetőeljárás, tavalyelőtt "csak” 30 esetet derítettek fel, melyek során 72 vámost tartóztatta le. A múlt évben 36 ügyben 59 pénzügyőr akadt fenn a rostán, de ebben nincsenek benn az édességcsempészési történetben érintettek. Mindezek ellenére nem biztos, hogy több a korrupció a testületben, mint amennyi volt a kilencvenes évek közepén, az a valószínűbb inkább, hogy az utóbbi három évben a korrupcióellenes intézkedések következtében többen buktak meg, mint korábban.
