BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gázközmű: újra az alkotmánybírák dönthetnek

Nem érik be a gázközművagyonról szóló kormányjavaslatban szereplő összesen 10,1 milliárd forintos kárpótlással a helyi önkormányzatok - tudta meg a NAPI Gazdaság.

2002. november 13. szerda, 11:07

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Csak a százszázalékos kompenzációt tartja elfogadhatónak a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége (TÖOSZ) a gázközművagyon értékesítéséből származó bevételek elosztásában - mondta el lapunknak Dióssy László, a TÖOSZ elnöke.

Már a parlament előtt fekszik az igazságügy-miniszter előterjesztése a gázközművagyonnal kapcsolatos önkormányzati igények rendezéséről. Eszerint az 1993. augusztus 4. és 1995. december 15. között önkormányzati hozzájárulással kivitelezett beruházások után a települési hozzájárulás eredeti összegének 56-60 százalékát teszi majd ki a költségvetési kompenzáció. A javaslat értelmében 552 önkormányzat kap összesen 10,1 milliárd forint értékben államkötvényeket a törvényjavaslat hatályba lépését követő két hónapon belül.

Dióssy szerint az önkormányzatok ragaszkodnak majd eredeti hozzájárulásuk visszatérítéséhez, s ennek érdekében a TÖOSZ-tag települések képviselői hellyel rendelkező polgármesterei módosító indítványokat nyújtanak be a javaslathoz. Ha az Országgyűlés nem támogatja a módosításokat, a TÖOSZ jogi útra tereli az ügyet, és akár az Alkotmánybíróságig is készek elmenni, ahogy tették azt legutóbb is - mondta az elnök.

Az Alkotmánybíróság az ÁPV Rt. és az önkormányzatok vitájának előző törvényi rendezési kísérletét semmisnek nyilvánította, és az ügyet viszszautalta az Országgyűléshez, amely a kamatokkal együtt 65 milliárd forintot szavazott meg. A TÖOSZ hivatalosan is jelezte a Belügyminisztériumnak, nem tudja elfogadni a beterjesztett javaslatot, de azt is egyértelművé tette: kész a kompromisszumra a kifizetés pénzügyi részleteivel kapcsolatban - mondta Dióssy.

Az önkormányzati szövetség elképzelhetőnek tartja, hogy több éven át tartson a kompenzáció folyamata, és nem ragaszkodik a készpénzes törlesztéshez sem.

Sebők Miklós
Sebők Miklós

Ez is érdekelhet