Tájékozódtak a dunai árhullám levonulásával kapcsolatos intézkedésekről és egy tájékoztatót hallgattak meg a csereháti térségben levonult árhullám következményeiről.
A rendkívüli kormányülést követő sajtótájékoztatón Kiss Elemér kancelláriaminiszter elmondta, hogy a dunai árhullám elleni védekezés legfontosabb lépéseként áttekintették a védekezés lehetőségeit, illetve egy meteorológust is meghallgattak a várható csapadék mennyiségéről és a várható időjárásról. Annak ellenére, hogy Magyarországon további nagyobb mennyiségű csapadék már nem várható, a nyugatról és északról érkező árhullám miatt néhány térségben - Győr-Moson-Sopron megye, Komárom megye és Pest környékén - további intézkedésekre lehet szükség. A hatékonyabb munka reményében a technikai eszközök felhasználásánál szabadkezet kapnak az érintett szakemberek, amennyiben erre szükség lesz. Ez azt jelenti, hogy vészhelyzetben egy-egy érintett szakember, vagy például az OKF vezetője is intézkedhet előzetes bizottsági egyeztetés nélkül is.
Az állam 500 millió forintot bocsát rendelkezésre az árhullámra való felkészülésre, de ha nem sikerül minden igényt kielégíteni, további pénzek állnak rendelkezésre. A vis major alapba egyelőre 1 milliárd forintot tettek, mely összeget teljes egészében az árvízkárok enyhítésére és a károsultak megsegítésére használhatnak. 150 millió forintot használtak fel eddig az északkeleti térségben keletkezett árvízkárok ellensúlyozására, és 50 millió forintot szociális segélyekre az önkormányzaton keresztül. A károk felmérését követően az anyagiak felhasználásáról az augusztus 30-i kormányülésen döntenek majd. Egy szakemberekből álló csoport felmérte, hogy milyen károk keletkezhetnek az árhullám levonulása alatt, és egy zöld számot is létrehoztak, melyen az árvízveszélyes területeken élők információkat és tanácsokat kaphatnak. Az országosan hívható zöld szám: 0680204194, Budapesten: 0680630600.
Az elmaradt ünnepi rendezvények keretét is felhasználják a bajbajutottak támogatására, de azt, hogy ez mekkora összegre rúg majd, attól függ, hogy hány és milyen rendezvényelemek maradnak majd el.
Kóródi Mária Környezetvédelmi és Vízügyi miniszter bejelentette, hogy országos műszaki irányító törzset hoztak létre, hogy a várhatóan 17-én, 18-án levonuló árhullám a lehető legkisebb károkat okozza. Elmondta továbbá, hogy jelenleg 1500 fő dolgozik a Duna vonalán, estig 2000 főre nőhet ez a szám. A fokozottan veszélyes Duna-szakaszokhoz szakembereket vezényelnek át, de figyelembe veszik, hogy a Tiszán, és az észak-keleti területeken is veszélyhelyzet alakulhat ki. Az átcsoportosításokkal sikerült megoldani a folyók folyamatos figyelését és a prevenciót is, úgymint egyes töltések megmagasítását, vasúti töltések megerősítését. Elmondása szerint minden műszaki feladatot elláttak az előkészületekkor, ennél többet ilyen rövid idő alatt nem lehetne tenni. Új intézkedésként a környezetvédelmi hatóságok felmérték azokat az ipari létesítményeket, melyeknél egy esetleges elöntés esetén környezetszennyezés történhet. Ezeknek a cégeknek tanácsokat adtak a katasztrófák elkerüléséhez is. Az úgynevezett védelmi törzs minden nap délután 3 órakor sajtótájékoztatót tart, melyen tájékoztatják a közvéleményt a aktualitásokról és az esetleges teendőkről. A Kormány tárgyalt a Csehországnak nyújtandó segítségről is. A magyarok pokrócokkal, ágyakkal, gyógyszerekkel, élelmiszercsomagokkal és egyéb technikai eszközökkel segítik a károsultakat.
