BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Körvonalazódik az eva

Jövő hétre készül el az egyszerűsített vállalkozási adó (eva) normaszövege - mondta Burány Sándor, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára az érintett szakmai szervezetekkel, illetve kamarákkal hétfőn folytatott egyeztetést követően.

2002. július 29. hétfő, 18:07

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Burány Sándor elmondta, hogy az egyeztetésen résztvevők üdvözölték, hogy a Pénzügyminisztérium még a normaszöveg előtt megbeszélést folytat velük és igyekszik beépíteni javaslataikat. Az államtitkár szerint a megbeszélésen nyilvánvalóvá vált, hogy a szakmai szervezeteket három fő kérdés foglalkoztatja.
Az egyik ilyen, hogy az egyszerűsített könyvelést, vagyis hogy csak az árbevételt kelljen nyilvántartani, csak az egyéni vállalkozók, a betéti társaságok, illetve a közkereseti társaságok választhatják. Így a kft.-knek jövőre is mindenképpen teljes mértékben könyvelniük kell bevételeiket és költségeiket egyaránt. A megoldás egyelőre abban látszik, hogy e társaságok is választhatják majd az egyszerűsített vállalkozási adót, azonban az adminisztráció csökkentése az uniós szabályok miatt nem lesz lehetséges.
A másik nagyobb probléma, hogy a kereskedőkre milyen értékhatár vonatkozzon a kedvezőbb átalányadózásnál. Burány Sándor elmondta: jelenleg úgy látják, az jelenthet megoldást, hogy a személyi jövedelemadó-törvényben meglévő 18 millió forintos értékhatárt emelik 20 millió forint fölé.
A harmadik fontos kérdéskör az volt, hogy mi legyen a házipénztárakban felhalmozott összegekkel az evát választók körében. Burány Sándor elmondta, hogy egy méltányos adókulcsot fognak felajánlani a házipénztárban lévő összeg kivételére, ez azonban semmiképpen sem lesz alacsony. Az államtitkár közölte, hogy a kulcs mindenképpen 15 százalék felett lesz.
Az államtitkár azt is elmondta, hogy a 10 millió forintos árbevételt a bevezetés évében, vagyis 2003-ban veszik figyelembe. Azon a kérdésen még dolgoznak, hogy mi lesz azokkal a vállalkozókkal, akik év közben átcsúsznak a 10 millió forintos árbevételi határon. Az államtitkár ismét megerősítette, hogy csak több éve működő vállalkozásokra lesz érvényes az egyszerűsített adónem.

Kummer Krisztián
Kummer Krisztián

Ez is érdekelhet