BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Medgyessy május végére kormányt alakíthat

Hétfőn Mádl Ferenc személyesen is közölte Medgyessy Péterrel, hogy őt kéri fel miniszterelnöknek az új Országgyűlés alakuló ülésén, május 15-én. Az államfő azt mondta, hogy miután az MSZP alakíthatta meg a legnagyobb frakciót és az SZDSZ-szel együtt megszerezte a többséget, ebből következik, hogy az MSZP jelöltjét kell felkérnie a kormányalakításra. Medgyessy Péter vállalta a megbízatást. A szocialisták csütörtökön véglegesítik az SZDSZ-szel az új kormány szerkezetét és névsorát, a parlament alakuló ülésére még csak az új kormány struktúráját terjesztik be, a miniszterek nevét még nem. Medgyessy Péter szerint május 27-re megalakulhat az új kormány.

2002. május 7. kedd, 08:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az MSZP hétfői alakuló frakcióülésén megválasztotta a vezetőséget, valamint a tízfős parlamenti többség folyamatos biztosítása érdekében módosította a frakciószabályzatot. Ennek megsértését - főleg a parlamenti szavazásokon való indokolatlan távolmaradást - ezután szankcionálják. A párt parlamenti frakcióvezetője - a pártelnökség javaslatának megfelelően - Lendvai Ildikó, az MSZP egyik alelnöke, általános helyettese pedig Katona Béla lett. A frakcióvezető-helyettesi posztokra Göndör István, Gy. Németh Erzsébet, a fővárosi frakció vezetője és Juhász Gábor került. A frakcióigazgató Varjú László lett.
A frakciófegyelem, a tízfős parlamenti többség folyamatos biztosítása érdekében az MSZP képviselőcsoportja módosította a frakciószabályzatot is. Új elemként bekerült a szabályzatba, hogy az Országgyűlés üléseiről csak írásban előre bejelentett indokkal - a frakcióigazgató engedélyével - lehet távol maradni, a szavazásokról pedig csak kórházi kezelés esetén hiányozhat szocialista képviselő. A bizottsági ülésekről akkor maradhat távol az MSZP-s honatya, ha helyettesítéséről előzetesen gondoskodott. A frakciószabályzat megsértését, így a távolmaradásokat is, ezután szigorúan szankcionálja az MSZP: a renitens képviselőt pénzbüntetéssel - ennek minimumösszege 50 ezer forint -, vagy akár a frakcióból való kizárással sújthatják.
Hasonlóan szigorú szabályozásra készül az SZDSZ is. A frakció várhatóan csütörtökön fogadja el új alapszabályát. Ennek értelmében a frakció köteles együttszavazni. Előzetes belső ellenőrző mechanizmusokat dolgoznak majd ki az interpellációk és az önálló indítványok benyújtására is, a minél zökkenőmentesebb parlamenti munka érdekében.

Domokos László
Domokos László

Ez is érdekelhet