A koalíciós tárgyalások érdemi része ugyan még csupán ezután kerül sorra, ám valószínű, hogy a Gazdasági Minisztérium szabaddemokrata irányítás alá kerül. Az új minisztérium azonban a jelek szerint minden korábbinál kevesebb területet felügyel majd.
A turizmust várhatóan tárca nélküli miniszter vagy a miniszterelnöki hivatal politikai államtitkára vezetése alá helyezi az új koalíciós kormány - tudta meg a NAPI Online Katona Bélától, a Magyar Szocialista Párt (MSZP) frakcióvezető-helyettesétől. Katona szerint a szocialista párt számára mindkét megoldás elfogadható. Jelenleg a turisztikát a Gazdasági Minisztérium felügyeli. A területért külön helyettes államtitkár felelős. Az új kormányban az ágazat valószínűleg az MSZP-hez tartozik majd - fogalmazott Katona.
Az országgyűlés idegenforgalmi bizottságát már hosszabb ideje szocialista párti képviselő vezette. A lehetséges koalíciós partner SZDSZ programja nem tér ki külön erre az ágazatra.
Az MSZP tervei szerint a kormány még 2002-ben benyújtja a parlamentnek a turizmustörvény már régóta készülő tervezetét, s azt várhatóan egy esztendőn belül el is fogadják. A szocialisták növelnék az Országos Idegenforgalmi Bizottság (OIB) súlyát, bár a korábbi döntéshozó funkcióját nem kapná vissza a szervezet. A regionális idegenforgalmi bizottságokat nem kinevezett személyekből, hanem a szakmai szervezetek által delegált képviselőkből állítják majd össze - mondta Katona.
Az üdülési kedv emelése céljából várhatóan növelik az üdülési csekk egy főre adható adómentes értékhatárát, az elfogadóhelyek számát, ráadásul eltörlik a kibocsátható üdülési csekkek értékének felső határát. Az inaktív rétegek számára igénybe vehető csekk-keretet legalább 800 millió forintra emelik. Katona szerint a Széchenyi terv turisztikai célú pályázatai jórészt megmaradnak, ám a jövőben a pályázatok kiírásakor kikérik a szakma véleményét, az elbírálásnál pedig biztosítják a teljes nyilvánosságot.
Ezek után legalábbis kérdéses, hogy mi marad a gazdasági tárca hatáskörében. Az eddigi kijelentések szerint az új, koalíciós kormány alapvetően nem szakít a Széchenyi tervvel, a kis- és középvállalkozások kiemelt támogatása nem szűnik meg. Az elképzelések szerint megszűnik viszont a Széchenyi tervnél a gazdasági tárca elosztó és koordináló szerepe. Az egyes pályázatok várhatóan az adott területért felelős minisztériumokhoz kerülnek. Az új kormány véleménye szerint ezzel lehet a korábbinál átláthatóbbá tenni a rendszert, különösen a pénzosztás folyamatát.
Orbán Viktor miniszterelnök korábban többször kijelentette, hogy az úgynevezett magyar modell keretében a gazdaságpolitika legfőbb irányítója a gazdasági tárca. Ennek szellemében alakították át a tárcák közti munkamegosztást. Így az utóbbi másfél évben a GM a hosszú távú stratégia tervezés legfőbb letéteményesévé vált, és befolyása meghaladta a Pénzügyminisztériumét.
A jelenlegi szerkezetben a tárca által felügyelt területekért öt helyettes államtitkár felel. E területek közé a regionális gazdaságfejlesztés, a turisztika, a befektetésösztönzés, a foglalkoztatás tartozik, valamint külön közgazdasági helyettes államtitkár vezeti a kiemelt fontosságú (például lakáspolitika, energetika) területeket.
A GM-nél 2000 elején kezdődött a nagy átszervezés. Ennek nyomán a gazdaságpolitika keynesista jellegűvé vált. A Matolcsy György fémjelezte váltás keretében a gazdasági tárca a Külügyminisztériumnak "leadta" a külgazdasági területet. Cserébe több, kiemelten fontosnak tartott feladatot kapott, illetve a továbbra is meglévő témái a korábbinál több pénzt kaptak a költségvetésből. Ezek közé tartozik a gazdaság- és turizmusfejlesztés, a kis- és közepes vállalkozások, valamint az aktív foglalkoztatási célok támogatása.
A következő nagy lépést az új szellemiség keretbe foglalása, a Széchenyi terv 2000 végi meghirdetése jelentette. Ennek keretében tematizálták az állami ösztönzésre érdemesnek tartott területeket. A tárca ekkor a vissza nem térítendő támogatások felé fordult. Matolcsy véleménye szerint ugyanis a többi ösztönzési mód nem elég hatékony. Ráadásul korábban elaprózottak voltak a támogatottak által elérhető források. A Széchenyi terv így egy csapásra koncentrálta az elosztást. Ez a következő időszakban minden bizonnyal megszűnik.
