Jövőre az idei 3,1-3,2 százalék helyett 4 százalék lesz az államháztartás GDP arányos hiánya - nyilatkozta újságírók előtt ma a miniszterelnök. Ez nem lehetséges, vagy csak olyan mértékű bevétel csökkenéssel, illetve kiadás növeléssel, aminek bekövetkezése nagyon valószínűtlen. Idén ugyanis nagyjából annyi bevétele lesz a büdzsének, mint amennyit jövőre terveztek, vagyis vagy nem lenne növekedés, vagy irgalmatlanul sok pénzt kellene a kabinetnek elköltenie.
Éppen ezért nyomozásba kezdtünk és bár a miniszterelnök környezetéből még nem erősítették meg, arra jutottunk, hogy Orbán Viktor a jövő évi számnál az Eurostat szerint államháztartási hiányról beszélt, amiben már költségvetési hiányként jelenik meg egyebek mellett az állami tulajdonú cégek vesztesége is. Ezt a feltételezésünket erősíti az is, hogy a NAPI Online információi szerint a PM a jövő évre 3,9 százalékos Eurostat szerinti hiánnyal számol, ami megfelel a miniszterelnöki nyilatkozatnak.
