BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

50 bázisponttal csökkentette kamatait az MNB

A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa mai ülésén 50 bázispontos kamatcsökkentésről határozott. Ezzel a jegybanki alapkamat, s vele a kéthetes jegybaki betét kamata is 9,75 százalékra mérséklődött. A döntés nem lepte meg a piacot. A tanács ezzel egyidejűleg mindkét oldalon fél-fél százalékponttal szűkítette a kamatfolyosót.

2001. december 10. hétfő, 16:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elemzők szerint a döntést az tette lehetővé, hogy az MNB már 257 forintos forint/euró árfolyam mellett is teljesíthetőnek véli az inflációs célt, a múlt heti - ennél lényegesen erősebb - árfolyam mellett az MNB megítélése szerint már valószínűleg nem érné el a célt a drágulás, aminek természetesen növekedési áldozata lenne. Valószínűleg segítette a döntést az is, hogy a forint a múlt héten a feltörekvő piacokról érkező rossz hírek ellenére erősödött.
Többen már a múlt hét végén fölvetették egy 50 pontos vágás lehetőségét, miután a jegybankelnök úgy nyilatkozott, hogy nem fenyegeti veszély a jövő évi inflációs cél teljesítését, és a maga részéről egyetért a kormányzati gazdaságpolitikával, azon belül is a költségvetési többletbevételek elköltésével.
E nyilatkozat nyomán erősödtek föl azok a várakozások, amelyek szerint a jegybank nemcsak verbálisan, hanem monetáris lazítás formájában is kiáll a gazdaságélénkítés mellett, már csak azért is, mert megteheti: a forint jóval erősebb annál, mint ami a jegybank szerint az inflációs cél eléréséhez feltétlenül szükséges.

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet