BUX 139895.90 0,19 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A dohánytermesztők az idén több támogatást remélnek

A dohánytermesztők reményei szerint a számukra nyújtott állami támogatás idén meghaladja a tavalyi, illetve tavaly előtti 200 millió forintot, és így a belföldi szükségletek kielégítése mellett képesek lesznek kivitelre is termelni - nyilatkozta Papp Ferenc, a Dohány Terméktanács elnöke az MTI-nek.

2001. szeptember 14. péntek, 08:17

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A minisztériumban a szakma és az agrárrendtartás között jelenleg zajlik az egyelőre még nem tisztázott formában nyújtott támogatás mértékéről szóló tárgyalás. A szakember szerint az előző években már megszokott támogatási összeg csupán a belföldi cigarettagyárak mintegy 7 ezer tonnás igényének fedezéséhez elegendő, a felesleg a külföldi országok kedvezőbb árai miatt exportként nem értékesíthető.
Az idén a várható fermentált dohányfelesleg 1500 tonna lesz, ez a mennyiség a raktárakban lévő 3000 tonna korábbi többlettermést gyarapítja.
Papp Ferenc szerint a hamarosan meghirdetett állami támogatás nem exporttámogatásként lesz hozzáférhető, hiszen azt az ország számára meghatározott WTO-keret nem teszi lehetővé, hanem az állam minőségi felárat fizet.
A tavalyinál 900 hektárral kisebb területen, 5300 hektáron termesztett dohány 60-75 százalékát takarították be eddig, de az már bizonyos, hogy az előző évi 10 500 tonnához hasonló nagyságú lesz az idei termés. A betakarított terményből 8000-8500 tonna feldolgozott dohány állítható elő. A felvásárlási árak idén átlagosan 400 ezer forintot tesznek ki tonnánként, ez a tavalyit 12 százalékkal haladja meg.

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet