Ennek elsődleges oka szerinte az, hogy a használtautó importban általánosan elterjedt alulszámlázás, a gépjármű tényleges értékénél alacsonyabb vámérték megállapítása. Emiatt a magyar márkakereskedők a korábbinál alacsonyabb áron tudják csak beszámítani új autó vásárlásakor a használt személygépjárműveket, ami számos üzletet hiúsít meg, mivel az eladók keveslik a felkínált árat.
Az MGE ezért azt javasolja, hogy az import használt autókat terhelő 10 és 32 százalék között mozgó fogyasztási adó helyébe úgynevezett regisztrációs díj lépjen, aminek alapja nem az autó számlája, hanem a Eurotax katalógusára lenne. Ez a rendszer működik több európai uniós országban is, ahol a díj mértéke a listaár plusz meghatározott 20-100 százaléka.
A teljes használtautó-piac méretét illetően nincsenek megbízható adatok. Az MGE becslései szerint az 1999-es év 210 ezres forgalma után tavaly 240-270 ezer használt gépkocsi került új tulajdonoshoz, ami nagyjából duplája a 132 ezres új autó értékesítésnek. Az eladott használt autókból mintegy 16 ezer importból származott, a többi belföldről.
