Moszkvai magyar források szerint tavaly a 455 millió dolláros magyar export közel 30 százalékét tették ki agrártermékek, s ezen belül az orosz piacon egy-kétszázezer dollárért adtak el fagyasztott zöldséget, hasonló értékben levesfélét, gyümölcs- és zöldséglevet 2,5 millió dollárért, míg repce- és mustárolajat kilencmillió dollárért. Így mintegy 12 millió dolláros forgalomra rakódik rá majd a 15 százalékos büntetővám. Magyar értékelések szerint orosz válaszlépésről van szó amiatt, hogy az orosz műtrágya és más termékek "piaczavaró" exportja kapcsán védőintézkedések születtek.
Moszkva azzal indokolja a különvámot, hogy "a Magyar Köztársaság olyan intézkedéseket tett, amelyek sértik Oroszország és az orosz vállalatok gazdasági érdekeit, s nem teljesítette nemzetközi szerződésekben vállalt kötelezettségeit az Oroszországi Föderáció irányában". Vagyis a Mihail Kaszjanov vezette kormány szerződésszegéssel vádolta meg Budapestet.
A magyar-orosz gazdasági kapcsolatokban már korábban is voltak viták egyes termékcsoportok tekintetében, de általában sikerült közös nevezőre jutni az egyeztetéseken. A viszony az év elején fagyosabbá vált annak kapcsán, hogy kútba esett a MiG-üzlet: orosz részről kitapintható volt a sértődöttség, olyannyira, hogy Mihail Kaszjanov márciusi budapesti látogatását is "elhalasztotta" az orosz fél.
Moszkvai magyar kereskedők szerint egyelőre nem lehet még kereskedelmi háborúról beszélni, de az első pengeváltások már megtörténtek, s a moszkvai büntetővám egyértelműen politikai célokat szolgál, egyfajta figyelmeztetésnek is tekinthető.
