BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Adamecz és Auth lettek az MNB alelnökei

Mádl Ferenc köztársasági elnök hétfőn a parlamentben hatéves időtartamra - a miniszterelnök javaslatára - a Magyar Nemzeti Bank alelnökeivé nevezte ki Auth Henriket és Adamecz Pétert - közölte az MTI. Auth Henrik az MNB pénzforgalmi és emissziós tevékenységét felügyeli, valamint a magyar bankrendszer jegybanki ellenőrzése is az ő irányítása alatt működik majd. Adamecz Péter elsőrendű feladatai lesznek az MNB monetáris politikájának felügyelete, alakítása, illetve a jegybank belső gazdálkodásának formálása.

2001. július 2. hétfő, 15:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Adamecz Péter kijelentette, hogy a monetáris tanács az új jegybanktörvény hatálybalépését követően a lehető legrövidebb időn belül összeül majd. A forint erősödésével kapcsolatban az alelnök elmondta: a nemzeti valuta erősödése hosszabb távon mindenképpen csökkenti majd az inflációt. Adamecz Péter az MNB gazdálkodásával kapcsolatban kiemelte: a jegybanknak korlátoznia kell működési kiadásait, hogy megfeleljen saját költségvetésének, illetve az Állami Számvevőszék elvárásainak.
Adamecz Péter elmondta: idén a már elfogadott költségvetéshez képest az MNB gazdálkodásában 300 millió forintos költségcsökkentést hagytak jóvá az eredetileg 5 milliárd forintra tervezett működési költségeknél. A működési költségek mellett a személyi költségeket is visszafogják, bár e téren még hatnak a létszámcsökkentésből adódóan pluszkiadások, így például a végkielégítések. Jövőre szintén folytatják a költségek mérséklését.
Auth Henrik kifejtette: a pénzforgalom területén néhány európai uniós direktíva, illetve ajánlás bevezetését kell előkészítenie a jegybanknak. Ezek alapvetően a bankok határon átnyúló szolgáltatásaira vonatkoznak majd, azaz közvetlenül érintik a hitelintézetek díjpolitikáját. A rendelkezések nagy része valójában fogyasztóvédelmi direktíva.
Az MNB új alelnöke szólt arról is, hogy a jegybank további komoly fejlesztéseket tervez a Valós Idejű Bruttó Elszámolási Rendszerben (VIBER). A rendszer már most olyan szinten áll, hogy a jövőben csatlakozni tudjon az európai központi bankok elszámolási rendszeréhez, az úgynevezett TARGET-hez.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet