Az EU azt szeretné, ha minden tagállam kidolgozna egy 72 órás túlélőkészletet a polgárok számára, hogy szembenézhessenek bármilyen újonnan felmerülő válsághelyzettel az unió felkészültségi stratégiájának részeként, amely az alapvető készletek nagyobb mértékű felhalmozását és a polgári-katonai együttműködés javítását is szorgalmazza.

Harminc intézkedés

Az Európai Bizottság által szerdán bemutatott stratégia 30 konkrét intézkedést tartalmaz, amelyeket az uniós tagállamoknak meg kell tenniük annak érdekében, hogy fokozzák felkészültségüket a lehetséges jövőbeli válsághelyzetekkel szemben – a természeti katasztrófáktól és ipari balesetektől kezdve a kiber- és katonai területen tevékenykedő rosszindulatú szereplők támadásáig.

Az EU-ban másképp kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések mások, nagyobb léptékben kell gondolkodnunk, mert a fenyegetések is nagyobbak

 – mondta újságíróknak Hadja Lahbib, a humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztos.

Roxana Minzatu, a felkészültségért felelős biztos hozzátette, hogy a blokk „nem a nulláról indul". A politikus szerint a COVID-világjárvány megmutatta, hogy a szolidáris, összehangolt, közös fellépés hozzáadott értéke az Európai Unió keretein belül abszolút döntő fontosságú.

Az egyik kulcsfontosságú terület a lakosság felkészültségének fokozása.

A bizottság sürgeti a tagállamokat, gondoskodjanak arról, hogy a polgárok rendelkezzenek olyan vészcsomaggal, amely lehetővé teszi számukra, hogy legalább 72 órán keresztül önellátóak legyenek abban az esetben, ha elszigetelődnek az alapvető ellátástól.

Eltérő felkészültség 

Több tagállam már rendelkezik ilyen iránymutatással, különböző időkeretekkel. Franciaország például 72 órás túlélőkészletet ír elő, amely tartalmaz élelmiszert, vizet, gyógyszereket, hordozható rádiót, zseblámpát, tartalék elemeket, töltőket, készpénzt, fontos dokumentumok másolatát, beleértve az orvosi recepteket, tartalék kulcsokat, meleg ruhát és alapvető szerszámokat, például használati kést.

Az EB tervének célja, hogy a 27 tagállamban összehangolja az iránymutatásokat, hogy „a különböző szinteken mindenkinek legyen egy kézikönyve arról, hogy mit kell tennie, ha megszólalnak a szirénák" – mondta az Euronews-nak egy névtelenséget kérő magas rangú uniós tisztviselő. Hozzátéve, hogy 

a felkészültségi szint az unió, a különböző tagállamok között nagyon eltérő. A felkészültséget minden bizonnyal a különböző tagállamokban különbözőképpen értelmezik.

Alapvető gyógyszerek felhalmozása 

Brüsszel az elmúlt hetekben már tett javaslatokat a kritikus gyógyszerek és alapvető ásványi anyagok készletezésének növelésére, ami a tagállamok hatáskörébe tartozik. Ez magában foglalhatná további uniós szintű polgári védelmi készletek kialakítását, amelyek kiegészítenék a RescEU-mechanizmusból származó meglévő készleteket. 

A polgári és katonai hatóságok közötti együttműködés javítása válság esetén szintén kulcsfontosságú prioritásként szerepel. A bizottság közölte, hogy létrehoz egy polgári-katonai felkészültségi keretrendszert, amely egyértelmű szerepeket és felelősségi köröket tartalmaz, és rendszeres tesztelések tartására szólított fel a legjobb gyakorlatok tesztelése érdekében.