BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fokozott terrorkészültség Kölnben, lezárják a dómot

Megerősített biztonsági intézkedésekkel készülnek a szilveszterre Berlinben, Bécsben, Kölnben és több európai nagyvárosban, mert nagyobb merényletektől tartanak a titkosszolgálatok. Lapszemle.

2023. december 27. szerda, 12:02

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Fokozták az eddig is magas szintű terroriasztást Ausztriában és Németországban január elejéig, mivel karácsony előtt az európai titkosszolgálatok egy különösen veszélyes, iszlamista terrorszervezet tagjaira bukkantak az osztrák fővárosban. A gyanú szerint a letartóztatott személyek merényleteket terveztek a bécsi Szent István-székesegyházban, a kölni dómban és egy madridi templomban tartandó istentiszteletek ellen.

Az ünnepekre megerősített védelmi intézkedések közepette a hatóságok immár szilveszter éjszakájára készülnek Berlinben, Bécsben, Kölnben és több nagyvárosban, mert attól tartanak, hogy a terroristák az év utolsó napján nagyobb támadásra készülhetnek Európában.

Terroristákat csempésznek háborús menekültként

Megírtuk: a különleges rendőri erők három terrorgyanús személyt fogtak el egy bécsi-ottakringi menekültszálláson szenteste előtt, akik a feltételezések szerint egy olyan, transznacionális radikális iszlamista hálózathoz tartoznak, amely terrortámadásokat akar végrehajtani Európában. 

A Bild szerint a letartóztatott terroristák tádzsik állampolgárok. A három gyanúsított kihallgatása jelenleg is zajlik, ám tagadják a vádakat, egyikük feljelentést is tett a letartóztatása miatt.

Az ausztriai Heute napilap értesülései szerint a több nagyvárost célzó tervek mögött az ISPK iszlamista terrorszervezet (Iszlám Állam Khorasan Tartomány) áll, amely az Iszlám Állam egyik leszakadt csoportja, gyökerei Afganisztánba vezetnek. 

A terrorszakértők ezt a csoportot jelenleg a legveszélyesebb szervezetnek tekintik, mert kifejezetten terroristákat csempésznek Európába és jelenleg az egyetlen olyan szerveződés, amely jelentős támadást hajthat végre Nyugaton, azzal a szándékkal, hogy a hazájukban ismertebbé váljanak.

Peter R. Neumann, a londoni King's College biztonsági tanulmányok professzora az X-en közölt, hogy az ISPK terroristái még a táliboknál is radikálisabbak. A csoport a közelmúltban a közösségi médiában is toborzott potenciális bérgyilkosokat olyan országokban, mint Pakisztán, Üzbegisztán és Tádzsikisztán. 

A dpa hírügynökség információi szerint ez a szervezet a felelős a legutóbbi bécsi terrorriadóért is. A hatóságok a nyáron Németországban és Hollandiában már felrobbantották az ISPK héttagú iszlamista tadzsik sejtjét, amely szintén nagy terrortámadást tervezett, és már kémkedtek a lehetséges célpontok után. Az ottani csoport tagjait Ukrajnából Lengyelországon keresztül Németországba csempészték háborús menekültnek álcázva, hamis okmányokkal.

Bécs: érvényben maradt a fokozott terrorriadó

A terrorriasztási szintet október közepén emelték az összesen öt fokozatból négyesre Ausztriában. Az új fejlemények miatt a riasztás továbbra is érvényben marad, míg szilveszterre külön védelmi stratégiát dolgoznak ki, ám arról taktikai okokból nem árulnak el részleteket – írja a Kronen Zeitung.

Ám például Bécs belvárosát, – ahol szilveszter éjszakáján minden évben több százezres tömeg vonul fel, – fokozottan biztosítják nem csak utcai jelenléttel, hanem a levegőből is, ahonnan rendőrégi drónok figyelik majd a gyanús jelenségeket.

A bécsi rendőrség szombaton értesítette a lakosságot az ausztriai, németországi, spanyolországi karácsonyi vásárok és keresztény vallási események támadásának terveiről. A fenyegetettség miatt az ünnep idejére megerősítették a biztonsági erők jelenlétét a veszélyeztetett helyeken.

Az utcákon jelenleg is géppisztolyos járőrök vannak, a templomok bejáránál pedig az elit kommandó tagjai igazoltatják az érkezőket, a gyanús csomagokat átvizsgálják.

Karl Nehammer kancellár (ÖVP) karácsony másnapján köszönetet mondott a végrehajtó hatalomnak a fokozott elkötelezettségért. A kormányfő ugyanakkor egy adásban hangsúlyozta, hogy nem hagyják magukat megfélemlíteni. A Kurier szerint úgy nyilatkozott, hogy nem engedik, hogy az osztrákok öröme és a keresztény kultúrája veszélybe kerüljön.

Köln: idén zárva marad a dóm a turisták előtt

Németországban az Észak-Rajna-Vesztfália szövetségi tartomány legnagyobb városában, Kölnben is különös készültségben vannak a rendőri erők.

A karácsonytól újévig évek óta több mint százezer turista által látogatott dómot bezárták, és ugyan az ünnepi istentiszteleteket megtartották, a székesegyházba idén már nem engednek be turistákat.

A szilveszteri misére pedig azt javasolják a látogatóknak, hogy ne vigyenek magukkal táskákat, és az ellenőrzések miatt korábban érkezzenek.

A turista látogatásokra sajnos a különleges biztonsági helyzet miatt nem lesz lehetőség – jelezte Oliver Gassen kedden a Német Sajtóügynökségnek. 

Ezzel együtt a terrorfenyegetettség nem rettentette el a híveket az istentiszteletektől, a kölni dóm karácsonykor is megtelt – számolt be a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Erre előzetesen Herbert Reul észak-rajna-vesztfáliai belügyminiszter kérte az embereket, nevezetesen, hogy a támadástól tartva ne mondják le a karácsonyi templomlátogatást. 

Tudjuk: a terrorfenyegetettség nagyobb, mint régen volt, és a keresztény ünnepi rituáléink iszlamista terroristák célpontjai is. A félelem a terroristák pénzneme, de nekünk nem szabad ehhez értéket hozzáadnunk

– fogalmazott a CDU politikusa.

Berlin: Gáza nélkül is kritikus a helyzet

Közel háromezer utcára vezényelt tisztet és határozott rendőri fellépést ígért a szilveszteri zavargások ellen Berlin kormányzó polgármestere, aki a Német Sajtóügynökséggel közölte, hogy bárki, aki megtámadja a rendőröket, a tűzoltókat vagy a mentősöket, nagyon komoly következményekre számíthat.

Kai Wegner ezt annak kapcsán mondta, hogy múlt pénteken a német fővárosban letartóztattak két palesztinbarát gyanúsítottat, akiknél 30 ezer petárdát, több tucat, úgynevezett labdabombát, illetve más illegális pirotechnikai eszközöket találtak. A gyanúsítottak az Instagramon tett bejegyezéseik szerint merényletet szerveztek a rendőrök ellen szilveszter éjszakáján – írja a Die Welt.

A polgármester kiemelte, hogy október 7., azaz a Hamász által végrehajtott izraeli mészárlás óta a német főváros biztonsági helyzete feszültebb, mint korábban volt, ám a terrorkockázat enélkül is magas a tavalyi szilveszter tanulságai alapján.

Ezzel arra utalt, hogy a 2022/2023-as évfordulón országszerte zavargások törtek ki, amelyek során több mint 280 támadás történt a hatóságok emberei ellen. Berlinben különösen hevesek voltak az utcai összecsapások, ahol 18 különböző országból összesen 145 embert tartóztattak le – idézi fel a Tagesspiegel.

Aggódom, hogy a szilveszter ismét olyan nap lehet, amikor vak haragot és értelmetlen erőszakot kell tapasztalnunk, például rendőrök vagy mentők ellen – nyilatkozta Nancy Faeser német szövetségi belügyminiszter, aki aggódik, hogy a radikalizálódott palesztinok miatt a helyzet idén még súlyosabb lehet.

Ez az elmúlt évtizedek legnagyobb szilveszteri rendőri akciója lesz – mondta Barbara Slowik, berlini rendőrfőkapitány, aki szerint a közel-keleti konfliktus jelentősen megerőltetőbbé és bonyolultabbá teszi a hadműveleti helyzetet.

Könnyű célpontok lehetnek a karácsonyi vásárok a terroristáknak
Sürgős figyelmeztetést jelentetett meg a belföldi hírszerző szolgálatokat tömörítő Alkotmányvédelmi Hivatal Németországban, ahol a Hamász izraeli támadása óta jelentősen megnőtt a terrorveszély – ez a megfigyelők szerint valós és nagyobb, mint valaha. Bővebben --->
Thurzó Katalin
Thurzó Katalin
Szerkesztő
A versenyszférában és a szakmai diplomáciában töltött egy évtized után, ahol leginkább a turizmus, vendéglátás, kereskedelem, illetve vállalkozási és érdekképviseleti területeken tevékenykedett íróként, kommunikációs tanácsadóként, a hagyományos print újságírás felé vette az irányt. 2006-tól 2022-ig a Magyar Nemzet polgári napilapnál volt szakújságíró, szerkesztő, főmunkatárs, és a gazdasági stratégiai területek kapcsolattartója. Ezt követően újra szabadúszó kommunikációs szakértőként működik versenypiaci és szervezeti szereplőknél. 2023-tól az Economx portál munkatársa, ahol a gazdasági, közéleti témák mellett külpolitikai és külgazdasági írásokat jegyez. Fókusztémái az EU-s, azon belül is a nyugat-európai területek eseményei Magyarország vetületében.

Ez is érdekelhet