BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Pusztít a pokoli hőség: erdőtüzek tombolnak, atomerőművet is le kellett állítani

Félelmetes hatásai vannak a júniusban érkezett hőségnek.

2026. június 27. szombat, 07:18

Fotó: Getty Images / Contributor / Marcos del Mazo
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Narancssárga hőségriasztást adtak ki Bosznia-Hercegovina legnagyobb részére péntektől, mert a következő napokban a hőmérséklet helyenként elérheti a 38 Celsius-fokot, a tartós hőség és szárazság miatt pedig az ország számos területén csaptak fel erdőtüzek.

  • Mostarban továbbra is oltják a hétfő óta égő hulladéklerakót. A tűz miatt korábban kihirdetett veszélyhelyzet továbbra is érvényben van. A lángok átterjedtek egy közeli gumiabroncs-lerakóra is, ami jelentősen rontotta a levegő minőségét.
  • Nyugat-Boszniában, a Blidinje-fennsíkon erdőtűz dúl, amely több mint 1300 négyzetméternyi fenyvest érint. A nehezen megközelíthető terepen a tűzoltók légi támogatással dolgoznak a lángok megfékezésén.

  • Trebinje közelében villámcsapás okozott tüzet, amelyet a tűzoltóknak sikerült ellenőrzés alá vonniuk.

A hatóságok ugyanakkor arra figyelmeztették a lakosságot, hogy a térségben az 1992 és 1995 közötti boszniai háborúból visszamaradt taposóaknák miatt ne közelítsék meg a területet.

Svájcban már másodszor dőlt meg a júniusi rekordhőmérséklet

Svájcban pénteken júniusi rekordhőmérsékletet mértek: 38,8 Celsius-fokot Bázelben az egy nappal korábbi 38 fok után.

„A hőség nem enyhül" - közölte az X közösségi oldalon a MétéoSuisse országos meteorológiai szolgálat, amely hangsúlyozta, hogy a Bázel-Binningenben mért hőmérséklet a valaha mért legmagasabb ezen a településen a mérések kezdete - 1897 - óta.

A hőség miatt péntek délután leállították a brenaui atomerőművet - közölte az Axpo energetikai konszern. A leállítással kívánták megakadályozni, hogy a reaktorokat hűtő folyó vize túlmelegedjen.

„Az Aar hőmérséklete tegnap és ma (pénteken) ismét elérte a 25 Celsius-fokot. Semmilyen jelentősebb lehűlés nem várható" - közölte az erőművet működtető vállalat.

Az Axpo szerint a beznaui erőművet a Szövetségi Energiahivatal (OFEN) engedélye után, a Szövetségei Atomenergia-felügyelettel (IFSN) együttműködve helyezik ismét üzembe.

Nálunk ma alig lesz felhő az égen, a perzselő napsütésé lesz a főszerep a térségben. Felfrissülést hozó csapadék sehol sem várható. Általában gyenge, mérsékelt marad a légmozgás. Hajnalban 23, délután pedig 38 fok körül alakul a hőmérséklet.

Ez is érdekelhet