Rövid távon 20 milliárd eurós állami beruházást követel a polgári védelmi rendszerben a Német Vöröskereszt (DRK), amely úgy véli, hogy Németország lakossága nincs kellőképpen felkészítve egy háborús helyzetre.

Ezért külön felszólították a polgárokat, hogy kezdjenek felhalmozni otthoni készleteket, például tartós élelmiszerekből, gyógyszerekből, ruhaneműkből, és gondolkodjanak el azon is, hogy vészhelyzet esetén – ha el kell hagyni a lakhelyüket – hol tudják ideiglenesen meghúzni magukat.

A Bundeswehr sem tétlenkedne: rövid időn belül több mint a duplájára emelnék a hadsereg létszámát, amelyhez már jövőre bevezethetik a hadkötelezettséget.

Scholz megígérte, de elmaradt a felkészülés

A segélyszervezet számításai szerint körülbelül 1,7 millió lakos számára hiányzik a vészhelyzetben igénybe vehető szállás NémetországbanRáadásul nincs elegendő katasztrófavédelemre képzett ember, emellett kevés a sürgősségi kapacitás a kórházakban, és nem biztonságos az antibiotikum ellátás.

Erről beszélt a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak Christian Reuter, a Német Vöröskereszt főtitkára, aki szerint a bajok forrása, hogy az Olaf Scholz kancellár által meghirdetett fordulópont „nem történt meg” a polgári védelemben.

Három év elteltével is a csőd szélén állunk, a polgári védelmi rendszer nincs felkészülve egy háborús helyzetre – fogalmazott. 

Sürgősen fejleszteni kell, különben baj lesz

Ezért a szervezet most kihasználná, hogy a leendő kormány, a CDU/CSU és az SPD pártok koalíciója megállapodott egy tíz éves, 500 milliárd eurós csomagban, amelyet a védelem fejlesztésére szánnak.

Ebből 4 százalékot, azaz 20 milliárd eurót kérnek a polgári védelemre felhasználható infrastrukturális különalapból, amit a katasztrófavédelem, a lakosság ellátását biztosító civil rendszer és a segélyszervezetek fejlesztésére kell fordítani – közölték.  

Jövőre jöhet a kötelező sorkatonaság

Eközben a Bundeswehr főfelügyelője is megszólalt a FAZ szombati számában, aki a romló biztonsági helyzet miatt a német hadsereg létszámának drasztikus és gyors emelését sürgeti.

Carsten Breuer szerint ahhoz, hogy meg tudja védeni magát, a jelenleg 180 ezer katonát számláló Bundeswehrnek legalább 460 ezer harcképes katonára van szüksége.

Ezt viszont csak valamilyen hadkötelezettséggel lehet elérni – közölte, hozzátéve, hogy erre a hadsereg már fel is van készülve.

Egyetért a felvetéssel az alakuló kormány SPD-párti védelmi szakértője, Johannes Arlt, aki közölte: reálisnak tartja a katonai szolgálat jövő évtől történő bevezetését Németországban – ehhez jelenleg már gőzerővel zajlanak az előkészületek a Honvédelmi Minisztériumban.

Például levelet küldenek minden fiatal férfinak és nőnek, amelyben megkérdezik őket hajlandóságukról és képességeikről. A fiatal férfiaknak kötelezővé teszik a válaszadást, míg a nők önkéntesen tehetik ezt meg.

Idén politikai és szervezeti szempontból előkészítik a terepet, növelik a kiképzési kapacitásokat és például beszerzik a szükséges számú ágyakat, alapvető felszereléseket – mondta az az RBB rádióban.