Legalább fél évre le kell állítani a moszkvai olajfinomítót, miután az üzem pusztító károkat szenvedett ukrán dróntámadások miatt; a kieső termeléssel pedig tovább súlyosbodhat az oroszországi üzemanyaghiány – értesült a Reuters iparági források nyomán.
Az orosz főváros déli peremén található finomító kulcsszerepet lát el a moszkvai régió üzemanyag-ellátásában. 2024-es adatok szerint az olajfinomító 11,6 millió tonna kőolajat dolgozott fel, és jelentős mennyiségű benzint és dízelt állított elő.
Az ukránok hadműveletei az utóbbi időszakban egyre intenzívebben célozzák az orosz energetikai infrastruktúrát, különösen nagy hatótávolságú drónokkal. A szóban forgó létesítményt pedig az elmúlt hetekben két alkalommal is ukrán dróncsapás érte. De már májusban is drónroham rázta meg a várost. Ennek egyenes következménye lett, hogy Oroszország finomítói kapacitásának jelentős része kiesett, majd
mindez több régióban üzemanyaghiányhoz, dráguláshoz és hosszú sorokhoz vezetett a töltőállomásokon.
A kritikus helyzetet kezelendő az orosz kormány rendkívüli intézkedéseket vett fontolóra. Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes kijelentette, akár a dízel exportjának korlátozása is szóba kerülhet, miközben sajtóértesülések szerint az import növelését is mérlegelik, különösen a legsúlyosabban érintett térségekben, amilyen a Krím-félsziget is.
A történtek tükrében akár azt is gondolhatjuk, mintha már fordulópont körvonalazódna az orosz-ukrán háborúban.
