A kormány a nemzeti együttérzés és tisztelet kifejezéseként nemzeti gyásznapot rendelt el Ferenc pápa temetésének napjára, azaz április 26., szombatra.

A nemzeti gyásznap során a nemzeti lobogót félárbócra engedik, az állami és önkormányzati intézményekre, valamint középületekre kiteszik a fekete zászlót. A kormány arra kéri a magyar embereket, hogy méltósággal, csendes főhajtással emlékezzenek meg Ferenc pápa életéről és szolgálatáról.

Az erről szóló rendelet azonban nem tartalmaz a szórakozóhelyek, rendezvények, kulturális programok tartására vonatkozó korlátozásokat, így a zene- és műsorszolgáltatásra vonatkozó szabályok sem módosulnak a gyásznap idején.

Ma helyezik végső nyugalomra a katolikus egyházfőt, a gyászszertartás délelőtt 10 órakor kezdődik.

Negyedmillióan rótták le kegyeletüket a ravatalnál az utóbbi három napban – jelentette be este a Vatikán. Az egyházfő nyitott koporsóját este 7-kor zárták le a gyászolók előtt. A szertartásrendet Ferenc pápa egyszerűsítette, így a korábban szokásos három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban temetik az egyházfőt.

A húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt egyházfő gyászszertartását az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési szertartásrendjében meghatározott módon végzik. A szertartást Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezeti.

A búcsúvételi szertartást követően a koporsót autón viszik a Szent Péter-tértől körülbelül öt kilométerre lévő római Santa Maria Maggiore-bazilikáig.

A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotja majd a menetet, bennük bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglalnak majd helyet. A konvoj lépésben fog haladni, hogy mindenkinek legyen lehetősége elbúcsúzni Ferenc pápától. A menet valamivel több mint egy óra alatt teszi meg az utat a Szent Péter térről a Santa Maria Maggiore-bazilikáig.

A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven barátja várja az elhunyt pápát, olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került.

Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezik örök nyugalomra. Az egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja azon az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli útja kezdetén és végén elment imádkozni.

Kérésének megfelelően sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el. Ferenc pápa rendelkezett arról is, hogy a sír legyen egyszerű, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus.

Ferenc pápa búcsúztatására több mint 200 ezer embert várnak, a szertartáson 160 ország delegációja jelezte részvételét, 12 uralkodó, 52 államfő és 12 miniszterelnök lesz jelen.

Orbán Viktor miniszterelnök, Sulyok Tamás köztársasági elnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is részt vesz Ferenc pápa temetési szertartásán. 

A Szentatya a béke embere volt, de volt másik oldala is a személyiségének. Rendíthetetlenül bátor ember volt, aki megbélyegzéssel és meghurcolással állt szemben, amiért kiállt a béke mellett – így emlékezett Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában a napokban elhunyt Ferenc pápáról. Emlékeztetett, Donald Trump győzelméig az egész világban csak Magyarország és a Vatikán állt ki a békéért.

Orbán Viktor szerint Ferenc pápának személyes motívuma volt, argentin emberként érkezett Rómába és magyar hívő közösséggel dolgozott együtt. Jó, rendes embereknek tartott minket, tudott néhány magyar mondatot – idézte fel Orbán Viktor, aki többször is találkozott a pápával.
A kormányfő szerint nagyon fontos kérdés, hogyan folytatja a politikáját a Szentszék, hogyan viszonyul Magyarországhoz, mert a katolikus egyház nagyon fontos szerepet játszik a magyarok életében.

A székesegyházat övező épületek egyikén péntek estére megjelent a „Grazie Francesco" (Köszönjük Ferenc) felirat.

A bazilika főpapja, Rolandas Makrickas bíboros a bazilika előtti téren újságíróknak elmondta, ő ajánlotta fel a pápának, hogy a Santa Maria Maggiore legyen a sírhelye. „A pápa kezdetben nemet mondott, de egy héttel később azt mondta, Szűz Mária azt sugallta neki, hogy ott készítse el a sírját" - hangoztatta a bíboros.

A már Rómába érkezett több mint száznegyven bíboros vasárnap délután tart közös imát a Santa Maria Maggiore-bazilikában.

Még soha nem készültek így pápa temetésre, ez várja a Rómába érkezőket

Ferenc pápa április 26-i temetésén a fokozott rendőri jelenléten túl az olasz légierő és a haditengerészet is kezeskedik a gyászmenetre érkezők biztonságáról.