BUX 139023.10 -0,34 %
OTP 44900 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ennyi volt, végleg elzárkózhat a világtól Észak-Korea

Október végéig a luandai, ugandai, spanyol és hongkongi nagykövetségét is bezártja Észak-Korea. Az év végéig a nagykövetségek negyedét bezárhatja a szigetország.

2023. november 15. szerda, 11:04

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az észak-koreai nagykövetségek mintegy negyede zárhat be az év végéig. Észak-Korea külügyminisztériuma szerint az erőforrások rutinszerű átcsoportosítások miatt van szükség, melynek célja az ország „nemzeti érdekeinek” előmozdítása.

A The Economist cikke azonban felhívja a figyelmet, hogy a lépés két változást is rejt magában: egyfelől a nagykövetségek egy ideje fontos szerepet játszanak Észak-Korea illegális fegyver- és kábítószer-kereskedelmében, 2016-ban bevezetett büntető szankciók bevezetése előtt a becslések szerint Észak-Korea nagykövetségei évente 50-100 millió dollárt kerestek ezzel a tevékenységgel.

Azonban úgy tűnik, hogy a nagykövetségek nem tudták fedezni költségeiket, a rezsim pedig nem pótolja a különbözetet, legalábbis ezt állítja egy volt észak-koreai diplomata, Tae Yong-ho. Szerinte a bezárások azt bizonyítják, hogy az illegális tevékenységekkel összefüggő ENSZ-szankciók hatékonyan működnek.

A bezárások azonban nem jelentik feltétlenül a kétes tevékenységek végét: Daniel Salisbury, a londoni Royal United Services Institute munkatársa szerint egyes észak-korea szankciószegők a nagykövetségektől távol hatékonyabban képesek dolgozni, ráadásul a rezsim új illegális bevételi forrásai, kiemeltem a kriptopénzek, és az Oroszországnak címzett fegyverszállítmányok háttérbe szoríthatta a hagyományos bevételi forrásokat. Ugyanakkor a hónap elején az ország külügyi tárcája arról beszélt, hogy új nagykövetségeket nyitnak.

Dél-Korea a bankok segítségét kéri a lengyelekkel kötendő 22 milliárd dolláros bombaüzlethez
Miután Dél-Korea elérte az import-export hitelezésre vonatkozó törvényi korlátokat, helyi bankokat gyűjt össze, hogy segédkezzenek az ország eddigi legnagyobb fegyverexportjában.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet