Bár a Trump-adminisztráció vissza akarja vonni az orosz szankciókat, ez az EU jóváhagyásán múlik – és nem valószínű, hogy ez gyorsan megtörténik – írja a Euractiv. A Donald Trump amerikai elnök kormánya által a héten megtárgyalt fekete-tengeri tűzszüneti megállapodás értelmében Oroszország és Ukrajna között, Moszkva részvétele számos előfeltételtől, köztük a szankciók enyhítésétől függ. 

A Kreml egyes nyugati szankciók visszavonását követeli, különösen a bankok és a mezőgazdasági exporttal foglalkozó egyéb szolgáltatások esetében, beleértve a műtrágyaszállítást is. A Wall Street Journal szerint a Trump-adminisztráció ezzel egyetérteni látszik, de Kijev nem járult hozzá a Moszkvával kapcsolatos intézkedések enyhítéséhez. 

Oroszország kettős játékot űz.

A Kreml szerint a fekete-tengeri tűzszüneti megállapodáshoz való ragaszkodása attól függ, hogy a Rosselkhozbank mezőgazdasági hitelezőt és több más bankot, amely kulcsfontosságú az élelmiszertermelés és az export finanszírozásában, visszakapcsolják-e a SWIFT-rendszerbe.

Az orosz bankok kizárása a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből az egyik korai intézkedés volt, amelyet az EU-tagállamok röviddel Oroszország ukrajnai inváziója után fogadtak el. Jelenleg nyolc orosz bank érintett, kivéve a Gazprombankot, amely lekerült a listáról, hogy az uniós országok fizethessenek az orosz gáz- és olajszállításért. Ez utóbbit gyakorlatilag az Egyesült Államok szankciói korlátozzák.

Oroszország egyébként hozzáfér a világpiachoz, ha gabonáról és műtrágyáról van szó, és azóta is kereskedik ezekkel az árukkal.

Az EU nem sieti el.

Az Európai Bizottság szóvivője szerint, ha véget ér az oroszok indokolatlan ukrajnai agressziója, valamint az összes orosz katonai erő feltétel nélküli kivonul Ukrajna egész területéről akkor lehet a szankciókat módosítani vagy feloldani.

„A SWIFT nem tud orosz bankokat csatlakoztatni a hálózathoz, hacsak az EU nem változtat a szankciókra vonatkozó jogszabályain” – mondta Janis Kluge, a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézetének vezető munkatársa.

Július 31-én kell újra megerősíteni az EU Oroszországgal szembeni gazdasági intézkedéseit, ezekre félévente kerül sor és mind a 27 tagállamnak egyhangúlag kell elfogadnia. Az EU-tagállamok többsége aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy Magyarország, az Oroszországgal szembeni szankciók megszüntetésére szólított fel, és többször is politikai alkudozásként használta megállapodásukat a megújításra. 

Elemzők szerint Washington újra nyithat megfelelő számlákat az Egyesült Államokban az amerikai joghatóság alá tartozó orosz bankok számára. Ez azt jelenti, hogy kereskedhetek dollárban, köthetnek ügyleteket dollárban, és bármit csinálhatok az amerikai dollárral. Washington azonban nem kényszerítheti a SWIFT-et az oroszok újbóli összekapcsolására.

Putyin lebukott, egész végig ez lehetett a háború célja?

Az orosz elnök számára az Egyesült Államokhoz fűződő kapcsolatok fontosabbak, mint konkrétan Ukrajna ügye – állítja egy magas rangú moszkvai politikus. Miközben a külügyi szakértők arról is beszélnek, hogy Oroszország számít Donald Trump üzleti gondolkodására.