Nem szól a magyarországi ellenzék által sokat emlegetett „Facebook-kormányzásról”, viszont a kormány által követett gyakorlat mintájára az embereket nyíltan tájékoztató kommunikációra szólította fel Németország pártoktól független megválasztott, 2012 és 2017 között regnáló elnöke a szövetségi kormányt.
Joachim Gauck szerint az alig több mint egy éve hivatalban lévő Merz-kormány mostanra megtépázott népszerűségét nagyban javítaná, ha a „kiváló válságforgatókönyvek leírása után most már cselekednének”. Ehhez elkerülhetetlen a tervezett reformokat végrehajtani több területen, ám legalább olyan fontos, hogy meggyőzzék a közvéleményt azok szükségességéről.
Példaként említette a Welt am Sonntagnak, hogy az átfogó nyugdíjreformmal a centrista koalíció megerősítheti a bizalmat az állam cselekvőképességében, ezt várják a németek, ám ehhez a közjót előtérbe kell helyezni a pártérdekekkel szemben.
"Az adminisztratív, passzív kormányzás lerombolja a bizalmat, nem kínál pozitív jövőképet. Olyan politikai vezetésre van szükségünk, amelynek van ereje elmagyarázni a lakosságnak, miért kell elfogadnunk a változásokat
az „első az ország, második a párt” elve szerint. A pártoknak nem szabad a saját fenntartásaik előtt hódolniuk” – fogalmazott az egykori szövetségi elnök.
