A bűnözők paradicsoma lett Európa. Az Europol jelentése szerint a kontinens legveszélyesebb bandái drámaian bővítették tagjaik számát.
Becslésük szerint 118 országból több mint 400 ezer gengszter dolgozik bűnszövetkezeteknek Európában, ami mindössze két év alatt ötszörös növekedést jelent.
Az Europol, az Európai Unió központi bűnügyi szervének friss, 54 oldalas dossziéja feltárta a kábítószer-kereskedelem, a kiberbűnözés és a migránscsempészési műveletek mértékét a kontinensen.
A jelentést egyetlen mondatban foglalta össze pénteken Brüsszelben az EU migrációs vezetője, Magnus Brunner:
„Virágzik a bűnözés”.
Az Europol 731 bűnbandát minősített a „legfenyegetőbb bűnözői hálózatnak”, amelyek vállalkozásai Latin-Amerikától a Balkánig terjednek.
A görög mitológia hidrájához hasonlóan a bandák is gyorsan le tudják cserélni a fejüket, ha szükséges.
Gyakran egy törvényen kívüli motorosbandához vagy latin-amerikai kartellhez hasonló hierarchiában szerveződnek, ahol egy helyettes parancsnok veszi át az irányítást, ha a főnök kiesik. Még ha a rendőrség fel is számol egy bandát, a tagjai hónapokkal később, más köntösben, újraszervezik magukat.
Bár a rendőrség 2024 és 2026 között 623 bandát számolt fel, ám 533 új banda alakult a helyükre – áll a jelentésben.
Magnus Brunner, az Európai Bizottság belügyi és migrációs ügyekért felelős tagja azt mondta: „Az Europol megállapította, hogy a bűnözői csoportok nagyon rugalmasak, ...változnak, összeolvadnak, folyamatosan újraértelmezik magukat, ami egyrészt megnehezíti a nyomon követésüket, másrészt pedig a lebontásukat.”
„A bűnözők megtanultak mindenki szeme láttára elrejtőzni. A két évvel ezelőtti jelentés szerint a bűnözői csoportok 86 százaléka használt legális üzleti struktúrákat, ma pedig ez az arány 85 százalék, tehát semmi sem változott.”
„Ezek nem utcai bandák, hanem bűnözői korporációk, multinacionális vállalatok”
− fűzte hozzá.
A jelentés betekintést nyújtott a bandák közötti befolyási övezetek átalakulásába is.
Kiderült, hogy albán bűnözőcsaládok és a 'Ndrangheta, a kalábriai maffia brazil és kolumbiai kartellekkel működnek együtt, hogy a 31 milliárd eurós kábítószer-piac részeként kokainnal árasszák el Európát.
Az albánokat a helyszínre vezénylik, hogy segítsenek kezelni a Latin-Amerikán áthaladó „kiterjedt kokainútvonalakat”, és felügyeljék a helyszíni ügyleteket.
A szállítmányokat ezután „gyorshajókon”, kis, nagy teljesítményű hajókon keresztül küldik Európába, amelyek nagy mennyiségű kábítószert csempésznek a belgiumi Antwerpen vagy Zeebrugge kikötőibe.
A rendőrség azt is feltételezi, hogy a Primeiro Comando da Capital, Latin-Amerika legnagyobb drogbandája, Európában próbál meg hálózatokat létrehozni.
Fehérgalléros bűnözők, ügyvédek, ingatlanügynökök, könyvelők és logisztikai szakértők seregét használják fel arra, hogy a banda profitját „készpénz-igényes” környezetekben, például éttermekben, szállodákban, kaszinókban, üdülőhelyeken és lakóparkokban rejtsék el.
Jürgen Ebner, az Europol ügyvezető igazgatója elmondta: „A jelentés egyértelműen azt mutatja, hogy ezek a bűnözői csoportok fennmaradtak. Nagyon erős pénzügyi háttérrel rendelkeznek, és kifinomult ellenintézkedéseket alkalmaznak.
„Változó bűnözői ökoszisztémában működnek. Amikor bűnüldöző szervek nyomása alatt állnak, átszerveződnek, és könnyen létrehozhatnak új struktúrákat, lecserélhetnek embereket.”
„Az egyes bűnözők célba vétele önmagában nem elég, amíg a sebezhetőség fennáll, amíg az üzleti modell fennmarad, mások lépnek közbe és váltják fel a korábbi irányítókat” − hangsúlyozta az Europol irányítója, amelyről a The Telegraph tudósított.
