Rendhagyó megoldást talált ki a Google a veszélyes betegségeket terjesztő szúnyogok ellen.
Kidolgozott ugyanis egy high-tech tervet, amely a Debug-projekt elnevezést kapta.
A cég arra kért engedélyt a Környezetvédelmi Ügynökségtől, hogy szabadon engedhessen 32 millió steril szúnyogot Kaliforniában és Floridában.
A projekt jelmondata az, hogy a rossz szúnyogok betegségeket terjesztenek, a jó szúnyogok meg tudják állítani őket.
A HVG azt írja, hogy a szúnyogok több embert ölnek meg a súlyos betegségek – malária, sárgaláz – terjesztésével, mint az összes többi állat együttvéve. Összehasonlításképpen:
- a kígyók évi 100-140 ezer halálesetért felelősek,
- a szúnyogok pedig – a betegségek terjesztése miatt – évi 600-800 ezer halálesetért.
A projekt weboldalán az áll, hogy új megközelítésre volt szükség, mivel a szúnyogok növényvédő szerekkel való támadása idővel kevésbé hatékony, az állóvíz megtisztításával pedig az a gond, hogy az emberek soha nem fogják megtalálni az összes helyet, ahol a szúnyogok szaporodnak.
A Debug-projekt terve szerint hím szúnyogokat egy – természetes módon előforduló – baktérium segítségével sterilizálnának, majd amikor a „fertőzött” hím párosodik egy vadon élő nősténnyel, a peték nem kelnek ki. Így a vadon élő populáció egyre kisebb lesz, és ezzel együtt egyre kevesebb lesz az a szúnyog, amely betegségeket terjeszthetne.
A hím szúnyogok nem csípik meg az embereket és nem terjesztenek betegségeket, így semmilyen veszélyt nem jelentenek a lakosságra.
A projektnek akadnak kockázatai is: ha véletlen nőstényeket engednek szabadon, azzal pont a projekt pont az ellenkező hatást éri el, vagyis járványokat válthat ki. Mint írják, az emberi hiba kiküszöbölése érdekében a Google mérnökei mesterséges intelligenciával és számítógépes látással felszerelt automatizált nevelőrendszereket telepítenek, hogy megbízhatóan elkülönítsék az ártalmatlan hímeket a veszélyes nőstényektől.
A projekt Szingapúrban már bizonyított: jelentések szerint a hím szúnyogok szabadon engedése 80-90 százalékkal csökkentette a helyi veszélyes populáció számát.
Felmerült a kérdés, hogy egy szúnyogfaj kiirtása milyen hatással lehet a teljes ökoszisztémára. Az ökológusok viszont azzal érvelnek, hogy egy-egy specifikus szúnyogfaj kiirtása minimális környezeti kockázattal jár az Egyesült Államokban.
