Kemény politikai csata robbant ki Csehországban: Petr Pavel elnök kedden bejelentette, hogy beperelte az aznap Gödöllőre látogató Andrej Babis miniszterelnököt, amiért kihagyták a júliusi ankarai NATO-csúcs delegációjából.
Az ügy már az alkotmánybíróság előtt van, amely várhatóan szerdai plenáris ülésén tárgyalja az ügyet.
A cseh alkotmánybírósághoz benyújtott hatásköri kereset tisztázást kér azzal kapcsolatban, hogy kinek van joga eldönteni, hogy az államfő részt vehet-e a NATO-csúcstalálkozón.
Pavel azzal érvelt, hogy Babis megpróbálja „korlátozni az alkotmány által neki biztosított szerepet”.
A cseh elnök rámutatott, hogy elődei minden korábbi NATO-csúcstalálkozón részt vettek, és ő maga is jelen volt a szövetség minden ülésén, mióta 2023-ban hivatalba lépett.
Miután hónapokig vita folyt arról, hogy ki képviselje Prágát Ankarában, Babis hétfőn bejelentette, hogy az államfő nem csatlakozhat a hivatalos küldöttséghez, mert "ez a csúcstalálkozó más lesz, mint a korábbiak".
A közelgő találkozón a miniszterelnök várhatóan megindokolja majd döntését, miszerint az alapvető katonai kiadásokt a GDP körülbelül 1,8 százalékára csökkenti, ami a NATO 2 százalékos célkitűzése alá esik.
Babis lépése, amellyel Pavelt kitiltotta a találkozóról, a Politico értékelése szerint valószínűleg összefüggésben áll azzal, hogy volt tábornok, cseh elnök „felelőtlennek” tartja a katonai kiadások megszorítását.
