BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nálunk zárul le a háború? Megszólalt a Fehér Ház a Zelenszkij–Putyin-csúcstalálkozó lehetséges helyszínéről

Nagy a titkolózás, de a Fehér Ház megnyilvánulása alapján a többi közt a magyar főváros is felvetődött helyszínként az orosz-ukrán háború befejezését célzó csúcstalálkozó megtartására.

2025. augusztus 20. szerda, 11:00

Fotó: Getty Images / Alex Wong
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sok helyszín szerepel a lehetőségek között Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tervezett találkozójának megtartására – jelentette ki Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára kedden az elnöki hivatal napi sajtótájékoztatóján.

A szóvivő arra az értesülésre, miszerint a Fehér Ház Budapestet javasolja egy háromoldalú ukrán-orosz-amerikai találkozó helyszíneként, azt válaszolta, hogy

egyetlen helyet sem tud cáfolni, sem megerősíteni.

Egy másik kérdésre válaszolva Karoline Leavitt azt mondta, hogy „sok opcióról egyeztetnek” az Egyesült Államok nemzetbiztonsági illetékesei, a két oldal, azaz Ukrajna és Oroszország képviselőivel.

Az orosz elnök állítólag elhangzott javaslatára, miszerint Moszkva is helyet adhatna egy magas szintű találkozónak, a fehér házi sajtótitkár úgy reagált, hogy

nem fogja „kiteregetni” Trump és Putyin magánbeszélgetésének tartalmát, azon kívül, amiről maga az amerikai elnök beszámolt.

Leavitt megjegyezte, a kétoldalú orosz-ukrán csúcstalálkozó azt követően került napirendre, hogy mindkét vezető hajlandóságát fejezte ki erre, az előkészítésben pedig az Egyesült Államok nemzetbiztonsági illetékesei vesznek részt.

Ismert, az amerikai médiumok közül a CBS jelentette meg azt az értesülést kedden, fehér házi forrásokra hivatkozva, miszerint egy lehetséges orosz-ukrán-amerikai elnöki találkozó helyeként az amerikai elnöki hivatal a magyar fővárost szeretné, az előkészítésen pedig már dolgozik az elnök biztonságáért felelős szolgálat.

Ráadásul a Politico szerint a helyszínválasztásban szerepet játszhat Trump közeli személyes viszonya Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Bár a lap két forrása szerint a magyar főváros lehet a befutó, mások is pályáznak a lehetőségre: Emmanuel Macron francia elnök Genfet szerette volna a találkozó helyszínéül. Svájc pedig azóta jelezte: készek biztosítani a tárgyalás helyszínét, nem tartóztatnák le Putyint, noha tagja a Nemzetközi Büntetőbíróságnak (ICC), amely körözést adott ki ellene. Saját forrása nyomán a Reuters is azt pedzegette, Magyarországon kerülhet sor a három elnök közti csúcsra.

Putyin hívása után Orbánt győzködhette Trump, hogy ne ágáljon Ukrajna unió tagsága ellen
Budapest ismét felmerült a Putyin-Zelenszkij csúcs lehetséges helyszínéül. Részletek >>>
Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet