BUX 139555.44 0,51 %
OTP 45680 0,84 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Rizikós népszavazást vetett fel a kormányfő: kiléphet a NATO-ból Szlovénia?

A miniszterelnököt nem csak az ellenségei, de politikai barátai is támadni kezdték a rendkívül kockázatos referendum miatt.

2025. július 10. csütörtök, 19:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A múlt héten a ljubljanai parlament megszavazta a Baloldali Párt, azaz a kormánykoalícióban lévő Levica javaslatát, amely szerint népszavazást kell tartani a védelmi kiadások 2030-ig bruttó hazai termék 3 százalékára történő emeléséről.

Robert Golob miniszterelnök a múlt hónapban Hágában aláírta a NATO 2035-re kitűzött 5 százalékos célkitűzését. Csakhogy pártja a javaslat ellen szavazott. A kormányon belüli szakadás pedig tovább mélyült, miután a koalícióban lévő szociáldemokraták az ellenzék oldalára álltak és támogatták a népszavazás tervét.

Golob ezt követően azonban már azt az ötletet vetette fel, hogy Szlovénia tartson egy újabb népszavazást arról, hogy egyáltalán tagja legyen-e a NATO-nak, amelyhez 2004-ben csatlakozott.

A kormányfő szerint két lehetőség van:

vagy a NATO-ban marad Szlovénia és fizeti a tagsági díjat, vagy kilép a katonai szövetségből.

Szlovénia jelenleg mindössze a GDP-jének 1,29 százalékát fordítja védelmi célokra, és a katonai szövetség korábbi 2 százalékos célkitűzését sem sikerült eddig elérnie – írja a Politico.

Bár a NATO új célkitűzését, miszerint 2035-ig a GDP 5 százalékát kellene a tagországoknak védelmi kiadásokra fordítani, Szlovénia nemzetközi szinten aláírta, belpolitikai szinten azonban ezt a kérdést nem vitatták meg.

A nyomást tovább növelheti, hogy a védelmi kiadások növeléséről szóló népszavazáson jó esély van rá, hogy a nem szavazatok lesznek többségben, ami megelőlegezné az újabb referendumot az ország NATO-tagságáról.

Hadiköltségként minden eladható? – euró milliókat költhet erre a kormány
Katonai költésként számolná el az olasz kabinet egy több mint 13 milliárd eurós híd felépítését, hogy így teljesítsék a NATO megemelt védelmi kiadásokra vonatkozó célját.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet