BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Terjeszkedés: elképesztő összeget tervez befektetni az Amazon a briteknél, a kormány üdvözli

Közel 19 ezermilliárd forintnyi befektetést tervez a gigacég Nagy-Britanniában. A kormányzat pedig üdvözli a belengetett munkahelyteremtéseket.

2025. június 24. kedd, 14:54

Fotó: Getty Images / NurPhoto / Artur Widak
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Amazon megerősítette elkötelezettségét Nagy-Britannia iránt, ugyanis az e-kereskedelmi óriás bejelentette, hogy 40 milliárd fontot (54 milliárd dollár; 18864 milliárd forint) tervez befektetni a következő három évben, ezt a lépést a brit kormány a gazdaságpolitikájába vetett bizalom jeleként üdvözölte – írja a Reuters.

A 2024-ben megválasztott munkáspárti kormány prioritásként kezeli Nagy-Britannia gyenge növekedésének fellendítését, és a külföldi befektetések megszaporodását szeretné látni.

Amazon kedden bejelentette, hogy a szigetországi terjeszkedése, amely a harmadik legnagyobb piaca az Egyesült Államok és Németország után, több ezer munkahelyet teremt. Jelenleg 75 ezer embert foglalkoztat az Egyesült Királyságban, ezzel a tíz legnagyobb magánszektorbeli munkaadó közé tartozik.

A terv magában foglalja két új, korszerű teljesítési központ építését a közép-angliai East Midlands régióban, amelyek várhatóan 2027-ben nyílnak meg, valamint a korábban bejelentett új központokat Hullban, Észak-Angliában és Northamptonban, Közép-Angliában, amelyeket idén, illetve jövőre nyitják meg.

A hulli és northamptoni telephelyek egyaránt 2000 munkahelyet teremtenek.

Az Amazon új kézbesítő állomásokat is tervez az Egyesült Királyságban, korszerűsíti és bővíti több mint 100 üzemi épületből álló meglévő hálózatát, beruházásokat hajt végre a közlekedési infrastruktúra fejlesztésével, két új épületet épít londoni vállalati központjában, valamint átépíti a dél-angliai Berkshire-ben található Bray Filmstúdiót.

A 40 milliárd fontra rúgó összeg magában foglalja az Amazon felhőalapú számítástechnikai ága által 2024 szeptemberében bejelentett 8 milliárd fontos összeg egy részét, amelyet az Egyesült Királyságban 2024 és 2028 között létesítendő adatközpontok építésére, üzemeltetésére és karbantartására szántak. Magában foglalja emellett a techcég alkalmazottainak fizetését is.

Keir Starmer miniszterelnök, akinek kormánya hétfőn részletesen ismertette ipari stratégiáját, azt mondta, 

az Amazon tervei „hatalmas bizalmi szavazatot jelentenek az Egyesült Királyság iránt mint a legjobb üzleti hely iránt”.

Egyúttal a lap felidézte, pénteken a brit élelmiszer-felügyelet vizsgálatot indított az Amazon ellen, azt vizsgálva, hogy a cég megsértette-e a beszállítók időben történő kifizetésére vonatkozó szabályokat.

Itt az első bejelentés: tízezrek kerülnek utcára a mesterséges intelligencia miatt
Az Amazon igazgatója miközben értesítette a munkavállalóit arról, hogy a mesterséges intelligencia sokukat ki fogja túrni, arra kérte őket, hogy ne ellenségként nézzenek az MI-re. Részletek.
Sándor Zoltán
Sándor Zoltán
Gyerekkorától kezdve szeret írni, miközben a számok világa sem áll tőle távol. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem alapszakán szerzett diplomát, majd a mesterszakot mint okleveles politológus szintén az ELTE-n végezte. Tanulmányait követően, mivel vonzotta a politikai újságírás, az online médiában helyezkedett el, 2021 februárjában az Alfahír munkatársaként kezdte szakmai pályafutását, 2024 novembere óta pedig az Economx szerkesztőségében dolgozik a gazdasági, üzleti és pénzügyi profilú lap munkatársaként. Hangsúlyosan közélettel foglalkozó újságíróként tevékenykedik, munkája során törekszik az alaposságra, a precizitásra és az adatközpontúságra, a kül- és belpolitika világán túl kiemelten a választások, a gazdaság, a demográfia, az energetika, a kultúra és a történelem különféle témáiban egyaránt ír, miközben a technológia bizonyos vetületei, a mesterséges intelligencia sem áll tőle távol.

Ez is érdekelhet