BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi történik? Még drágább gyógyszerekért lobbiznak Európában

A kontinens gyógyszeripari vezetői felszólították az Európai Uniót, hogy emeljék a gyógyszerkészítmények árait az Egyesült Államok által fizetett sokkal magasabb szint irányába, hogy ezzel segítsék elő az innovációt.

2025. április 23. szerda, 21:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vas Narasimhan, a Novartis vezérigazgatója és Paul Hudson, a Sanofinál dolgozó kollégája szerint az Európai Bizottságnak a gyógyszerekre és vakcinákra vonatkozó kiadási célt kellene kitűznie, hogy „méltányosan jutalmazza az innovációt".

A két vezető a Financial Times-nak írt levelében úgy fogalmazott, az amerikai kormány becslései szerint az Egyesült Államokban a brandelt és a generikus gyógyszerekért közel háromszor annyit fizetnek, mint más hasonló országok.

Ezért a bizottságnak az amerikai nettó áraknak megfelelő referenciaértéket kellene megállapítania a tagállamok számára – írják a vezérigazgatók, hozzátéve, hogy ezt egyes országok esetében árengedményekkel lehetne kiigazítani.

Narasimhan és Hudson szerint az alacsonyabb uniós árak mesterségesen korlátozzák a biofarmáciai piac növekedését, ami visszataszító erőt jelent az innovátorok számára.

Mint írják, az USA-ban jóváhagyott gyógyszerek 30 százaléka két év múlva már nem fog rendelkezésre állni Európában.

Mivel a vámok fenyegetése az iparág feje felett lebeg, a két vezető kiemeli az Egyesült Államokban végrehajtott jelentős gyógyszeripari beruházásokat, amelyeket Donald Trump hatalomra kerülése óta hajtottak végre. Mint mondják, sürgősen cselekednie kell Európának, különben felgyorsul a vállalatok távozása és beindul a hanyatlás.

Trump egymás karjaiba lökheti az EU-t és Kínát
Újabb várt és váratlan fordulatok álltak be a vámháborúban. Kína és az Egyesült Államok egymás torkának esett, az Európai Unió egy vicsorgásig jutott, ami hirtelen vigyorgásba csapott, mikor Donald Trump amerikai elnök visszavonulót fújt, 90 napos szünetet rendelt el. Ezek voltak a hét legfontosabb külpolitikai és külgazdasági eseményei.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet