BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lemondott a Fed egyik kulcsfigurája

Michael Barr távozása komoly hatással lehet az amerikai bankszektor szabályozására.

2025. január 6. hétfő, 21:02

Fotó: Getty Images / Alex Wong
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bejelentette lemondását hétfőn Michael Barr, a Federal Reserve felügyeleti alelnöke. Mandátumát, ami hivatalosan csak több mint egy év múlva járna le, február 28-án adja vissza.

Barr a döntését azzal indokolta, hogy ezzel el tud kerülni egy vélhetően zűrösnek ígérkező jogi harcot Donald Trump megválasztott elnökkel, aki így egy iparbarát választással szabadon helyettesítheti őt. Tervei szerint ugyanakkor megtartja helyét a Fed kormányzótanácsában.

A központi bank úgy fogalmazott közleményében, hogy amíg nem erősítik meg a szabályozói szerepkör utódját, addig nem kezd bele nagyobb szabályalkotásba.

Michael Barr távozásával szabad az út Trump előtt, hogy kinevezze az új bankszabályozót a kormányzat számára és egy iparbarát napirenden kezdje meg a munkát a január 20-i beiktatását követően.

A Reuters hírügynökség felidézi, hogy hivatalosan csak 2026 júliusában járt volna le Barr mandátuma, aki pedig korábban azt közölte a kongresszussal, hogy szándékában áll a poszton maradni.

Ugyan Trumpot konkrétan nem nevezte nevén, Barr úgy fogalmazott, hogy a munkájával kapcsolatos vita kockázata „elvonhatja a figyelmet" a Fed küldetéséről.

Ugyanakkor Barr továbbra is a Fed kormányzója kíván maradni, ezzel pedig korlátozza Trump lehetőségeit abban, hogy kit nevezzen ki utódnak.

Őrült dolgok jöhetnek idén: eltűnhet a dollár és nyoma vész a biztosítóknak
Közzétette szokásos előrejelzését a Saxo Bank, e szerint 2025-ben Trump bedönti a dollárt, kinyomtatják az első bioszívet, egy váratlan vihar bedönti az amerikai biztosítási szektort, az Nvidia pedig mindenkit leköröz a piacon.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet