BUX 138984.19 0,99 %
OTP 44640 1,5 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hamarabb szabadulhat a börtönből a női Steve Jobs-ként is emlegetett csaló

A Theranos alapítóját eredetileg több mint 11 év börtönbüntetésre ítélték, a bevonulása óta azonban ez durván két évvel megrövidült.

2024. május 10. péntek, 20:11

Fotó: AFP / Mark Felix
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 40 éves Elizabeth Holmes a Szövetségi Börtönügyi Hivatal jelenlegi nyilvántartása szerint leghamarabb 2032. augusztus 16-án szabadulhat. Eredetileg ugyanebben az évben, december 29-én hagyhatta volna el leghamarabb a börtönt.

A Theranos alapítóját 2022-ben négyrendbeli csalásban és összeesküvésben találták bűnösnek a Szilícium-völgyet alapjaiban megrengető, hónapokig tartó perben. Holmes a büntetést 2023 májusában kezdte el letölteni a texasi Byranben található szövetségi női börtönben – írja a Business Insider.

Holmes-nak ezen felül 452 millió dollár kártérítést is fizetnie kell az ítélet részeként, ügyvédei azonban tiltakoztak ez ellen, mivel azt állításuk szerint az elítélt nő nem tudná kifizetni.

Az évtized egyik legnagyobb átverése

Elizabeth Holmes-t a világsajtó évekig a Szilícium-völgy legsikeresebb vállalkozójaként, egész konkrétan a „női Steve Jobs-ként” emlegette, amíg a mára már megszűnt Theranos nevű startup élén állt. Holmes az egészségügy forradalmasítását ígérte be találmányával, amelyről akkor úgy tűnt, hogy egyetlen csepp vérrel több száz betegséget képes diagnosztizálni.

Mindebből azonban egy szó sem volt igaz, a technológia egyáltalán nem működött, a Theranos pedig mindvégig harmadik féltől származó eszközökkel végezte el a vérvizsgálatokat.

Az ügyészség szerint Holmes ezt éveken át titkolta, becsapva ezzel a befektetőket, orvosokat és betegeket. Az igazságra a Wall Street Journal 2015-ös, nagy port kavaró oknyomozó riportja derített fényt.

Nem a startupok éve volt a tavalyi
Kaotikus évet zártak a startupok az év végi adatok alapján. A kockázati tőkeügyletek értéke 2019 óta nem látott szintre süllyedt vissza 2023-ban. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet